Europski lideri i sigurnosna jamstva Ukrajini
Europski lideri, uključujući glavnog tajnika NATO-a Marka Ruttea, izrazili su spremnost pružiti sigurnosna jamstva Ukrajini i upozorili su protiv postizanja primirja bez pregovorenog mirovnog sporazuma s Moskvom. Sastanak u Parizu, sazvan od strane francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, bio je odgovor na isključivanje europskih saveznika i vodstva Kijeva iz pregovora s Rusijom o okončanju rata u Ukrajini od strane američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Postoji konsenzus među europskim liderima prisutnim da su sigurnosna jamstva za Ukrajinu ključna, te se slažu s Trumpovim pristupom ‘mir kroz snagu’. Strah od Washingtona da bi mogao napustiti Ukrajinu i približiti se Kremlju izazvao je zabrinutost među tradicionalnim saveznicima SAD-a u Europi. Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy naglasio je potrebu za snažnim i pouzdanim sigurnosnim jamstvima, upozoravajući da slaba primirje može dovesti do daljnje ruske agresije ne samo protiv Ukrajine, već i drugih europskih zemalja.
Iznenadni pomak u američkoj politici prema Rusiji
Iznenadni pomak u američkoj politici prema Rusiji je iznenadio Europu, s Sjedinjenim Državama koje vode bilateralne razgovore s Rusijom o Ukrajini bez uključivanja same Ukrajine, što označava odmak od ranijih praksi. Sastanak američkog državnog tajnika Marca Rubia s ruskim dužnosnicima u Saudijskoj Arabiji ukazuje na promjenu strategije u odnosu na pristup prethodne administracije Bidena u vezi s Ukrajinom.
Stav administracije Trump o sukobu, uključujući sumnje o povratku izgubljenih teritorija Ukrajini i članstvu u NATO-u za Ukrajinu, odražava značajan odmak od prethodnih američkih pozicija. Prognoze eventualnog sastanka između Trumpa i Putina naznačene su od strane ruskom Ministarstva vanjskih poslova.
Ključni europski čelnici, uključujući britanskog premijera Keira Starmerea, njemačku kancelarku Olafa Scholza, talijansku premijerku Giorgiu Meloni, i druge, sudjelovali su na hitnom sastanku u Parizu kako bi raspravljali o razvijajućoj se situaciji u Ukrajini. Europski lideri su jedinstveni u svojoj predanosti pružanju sigurnosnih jamstava Ukrajini i oprezni su pri zaključivanju primirja bez sveobuhvatnog mirovnog sporazuma. Rasprave u Parizu ističu promjenjive dinamike u transatlantskim odnosima i promjenjiv američki stav o Ukrajini, izazivajući zabrinutosti u vezi s budućnošću sukoba i mogućim posljedicama po europsku sigurnost.
Za više informacija pročitajte na aljazeera