Povijesni sporazum o rudarenju litija
EU i Srbija postigle su povijesni sporazum o rudarenju litija koji je pohvaljen kao važna prekretnica kako za Srbiju tako i za Europu. Proizvođači automobila sve više trebaju litij za baterije kako se prelazak na vozila s nultom emisijom ubrzava. Projekt Rio Tinto Jadar u Srbiji ima potencijal zadovoljiti većinu europskih zahtjeva za litijem. Sporazum potpisan između Srbije i EU uspostavlja strateško partnerstvo s fokusom na održive sirovine, proizvodne lance baterija i električna vozila.
Miješane reakcije na sporazum
Potpisivanje sporazuma dočekano je s miješanim reakcijama, ne samo od strane ekologa već i novih prosvjednika koji su izrazili zabrinutost zbog nedostatka transparentnosti u procesu koji je omogućio stranim tvrtkama pravo na rudarenje u Srbiji. Unatoč tim izazovima, srpski predsjednik Vučić istaknuo je ekonomske koristi projekta rudarenja litija i uvjerio da će zemlja zadržati kontrolu nad litijevim resursima.
Ističe rastuću globalnu potražnju za litij kao ključnu komponentu u baterijama za električna vozila. Ističe složenost balansiranja ekonomskih prilika s ekološkim i društvenim razmatranjima. Uključenje dionika iz različitih sektora, uključujući proizvođače automobila, proizvođače baterija, ekologe i lokalne zajednice, ističe potrebu za transparentnim i održivim praksama u rudarenju i korištenju ključnih sirovina poput litija.
Kao zaključak, sporazum između EU i Srbije o rudarenju litija odražava evoluirajući krajolik automobilske industrije prema čistim energetskim rješenjima. Također skreće pažnju na izazove i kontroverze povezane s ekstrakcijom strateških resursa, ističući važnost uravnoteženih i uključivih odlučivačkih procesa kako bi se osigurala dugoročna održivost i socio-ekonomski benefiti za sve uključene strane.
Za više informacija pročitajte na BBC