Apple i Meta kažnjeni od strane Europske unije
Apple i Meta su kažnjeni sa ukupno 700 milijuna eura od strane Europske unije zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima, što predstavlja prve sankcije prema novoj regulaciji usmjerenoj na reguliranje velikih tehnoloških tvrtki. Apple je kažnjen sa 500 milijuna eura zbog ograničavanja načina na koji programeri aplikacija mogu komunicirati s korisnicima o alternativnim prodajama i ponudama, dok je Meta dobila kaznu od 200 milijuna eura za svoj “plati ili daj suglasnost” model, koji zahtijeva da korisnici EU-a ili plate za pristup bez oglasa ili daju suglasnost za ciljano oglašavanje na Facebooku i Instagramu.
Istraživanje Europske komisije
Europska komisija provela je godinu dana istražujući usklađenost obje tvrtke s DMA-om, koji je stupio na snagu prošle godine. Appleu je izdan zahtjev za obustavu i nalaže daljnje promjene u operacijama App Storea do kraja lipnja, uz mogućnost dnevnih kazni za nastavak kršenja. Promjene koje je Meta uvela prošle godine također su pod nadzorom kako bi se procijenila njihova usklađenost s regulacijom.
Kažne nametnute su proceduralne i manje u usporedbi s kaznama izdanim prema antitrust pravilima EU, koja ima za cilj poticanje konkurencije i razbijanje monopolističkih tvrtki unutar jedinstvenog tržišta. Apple i Meta su u prošlosti imali značajne kazne zbog zloupotrebe svojih dominantnih pozicija u glazbenom streamingu i promoviranju oglašavanja oglasa, redom.
Međutim, nastavak provedbe propisa mogao bi napregnuti odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama, posebice s obzirom na to da je predsjednik Donald Trump prijetio protumjerama tarifama protiv zemalja koje kažnjavaju američke tvrtke. Bijela kuća je naznačila moguće protumjere u odgovoru na europske digitalne propise, uključujući DMA i Zakon o digitalnim uslugama koji ciljaju online dezinformacije.
U SAD-u, pritisak raste na velike tehnološke tvrtke, s Meta suočenom s optužbama za protukonkurentsko ponašanje putem svojih akvizicija, što potencijalno dovodi do diobe Instagrama i WhatsAppa. Apple, Amazon i Google također su upetljani u antitrust tužbe. Meta je izrazila namjeru da se žali na odluku Europske komisije, karakterizirajući je kao pristrani napad na američke tvrtke.
Pejzaž digitalne regulacije i tržišnog natjecanja brzo se mijenja, s obje europske i američke vlasti pažljivo pregledavajući postupke tehnoloških divova kako bi osigurali pravedne prakse na tržištu i zaštitili potrošače.
Za više informacija pročitajte na aljazeera