Slučaj Jorgea Glasa
Tim obrane bivšeg vicepredsjednika Ekvadora Jorgea Glasa slavio je odluku koja je proglasila njegovo uhićenje unutar meksičkog veleposlanstva u Quitu ilegalnim. Unatoč toj pobjedi, odvjetnica Sonia Vera Garcia obećava uložiti žalbu za Glasovu slobodu. Uhićenje je izazvalo međunarodne tenzije, s ekvadorskom policijom koja je upala u meksičko veleposlanstvo i zadržala Glasa bez odgovarajuće ovlasti.
Sud je utvrdio da je uhićenje “ilegalno i proizvoljno”, ističući neotuđivost diplomatskih prostora prema međunarodnom pravu. Iako je Meksiko odobrio Glasu politički azil, upad u veleposlanstvo prouzročio je raskol između Meksika i Ekvadora, što je dovelo do prekida diplomatskih veza. Ekvadorska vlada branila je upad, tvrdeći da Glasove osude ne opravdavaju politički azil.
- Međutim, sud je osporio tu obranu, tvrdeći da je nedostajala pravna osnova.
- Iako je uhićenje proglašeno nezakonitim, Glas će ostati u zatvoru zbog svojih prethodnih osuda vezanih uz korupciju.
Glasov štrajk glađu u znak protesta simbolizira njegovu neprekidnu borbu za pravdu, a Meksiko je podnio žalbu Međunarodnom sudu pravde da bi izbacio Ekvador iz Ujedinjenih naroda dok se ne izda formalno ispričanje za kršenje međunarodnog prava. Kroz ovu pravnu bitku i političke tenzije, slučaj Jorgea Glasa ističe složenu povezanost između diplomatije, prava i korupcije u području međunarodnih odnosa.
Za više informacija pročitajte na aljazeera