Najbogatijih 10 posto globalne populacije doprinose klimatskim promjenama
Najnovije istraživanje, objavljeno u časopisu Nature Climate Change, otkriva da najbogatijih 10 posto globalne populacije ima značajan utjecaj na klimatske promjene. Njihove potrošačke i investicijske navike uzrokuju dvotrećinski porast globalnog zatopljenja od 1990. godine. Konkretno, najbogatijih 1 posto odgovorni su za veće doprinose ekstremnim klimatskim događajima poput vrućina i suša u usporedbi s globalnim prosjekom.
Stoga je potrebno ciljano djelovanje na emisije visokoprihodnih pojedinaca kako bi se smanjila šteta uzrokovana klimatskim promjenama.
Važnost prepoznavanja financijskog utjecaja na klimu
Istraživači ističu da je važno prepoznati utjecaj emisija povezanih s financijskim ulaganjima, a ne samo osobnom potrošnjom, na klimu. Najbogatiji pojedinci igraju ključnu ulogu u poticanju klimatskih ekstrema, posebno u tropskim regijama poput Amazone, Jugoistočne Azije i Južne Afrike.
Ciljanje financijskih aktivnosti i investicijskih portfelja bogatih pojedinaca moglo bi rezultirati značajnim klimatskim dobitcima. Stoga se predlaže uvođenje progresivnih poreza na bogatstvo i investicije s velikim udjelom ugljika kako bi se visokoprihodni pojedinci držali odgovornima za svoj doprinos klimatskim promjenama.
Međutim, napori za povećanje poreza na super bogate su zaustavljeni, a nedavne inicijative za uspostavu globalne stope poreza na dohodak za multinacionalne kompanije nailaze na probleme. Unatoč nagomilavanju novog bogatstva od strane najbogatijeg 1 posto, globalni napori za rješavanje nejednakosti bogatstva i njezinog doprinosa klimatskim promjenama sporije se ostvaruju.
Stoga je potrebno daljnje razmatranje politika koje ciljaju emisije visokoprihodnih pojedinaca kako bi se postigle značajne klimatske dobiti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera