Zakon o obnavljanju prirode u Europskoj uniji
Zemlje Europske unije odobrile su revolucionaran zakon o obnavljanju prirode koji zahtijeva da članice obnove barem 20% zemlje i mora Europske unije do 2030. Unatoč protivljenju nekih država poput Mađarske, Finske i Poljske, zakon je usvojen uz podršku dvadeset od 27 članica Europskog vijeća. Neočekivan glas u korist zakona od strane austrijskog ministra za okoliš doveo je do njegova usvajanja, uzrokujući nemir u konzervativnoj koalicijskoj vladi.
Zakon uključuje pravno obvezujuće ciljeve za obnavljanje prirode u različitim ekosustavima te ima za cilj borbu protiv klimatskih promjena i prirodnih katastrofa, uz ispunjavanje međunarodnih obveza zaštite okoliša. Članice su obvezane obnoviti staništa u lošem stanju do 2050., s konkretnim mjerama poput sadnje tri milijarde stabala do 2030. Zakon također se bavi zaštitom insekata oprašivača te predviđa podnošenje nacionalnih planova obnove Europskoj komisiji. Pregled provedbe zakona zakazan je za 2033.
- Pravno obvezujući ciljevi za obnavljanje prirode
- Mjere zaštite i obnove staništa
- Podnošenje nacionalnih planova za obnovu
- Pregled provedbe zakona
Priznate ekološke nevladine organizacije, uključujući Svjetski fond za prirodu, pozdravile su usvajanje zakona kao značajnu pobjedu za prirodu i građane Europe. Usvajanje zakona smatra se ključnim korakom prema zelenijoj, pravednijoj i održivijoj Europi, ističući važnost zaštite prirodnih staništa i bioraznolikosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera