Nakon fatalne nesreće helikoptera iranskog predsjednika
Ebrahima Raisija, Tehran je navodno zatražio pomoć od svojeg dugogodišnjeg neprijatelja, Sjedinjenih Američkih Država. Američko je State Department potvrdilo da je Iran zatražio pomoć, iako detalji o potrebnoj pomoći nisu otkriveni. Nakon nesreće na sjeveroistoku Irana u kojoj su život izgubili Raisi, njegov ministar vanjskih poslova i sedam drugih, SAD je izjavila da ne može pružiti pomoć, uglavnom iz logističkih razloga. Istaknuto je da dvije zemlje, koje nemaju diplomatske odnose od iranske revolucije 1979. godine, nisu otkrile detalje o prirodi komunikacije.
Reakcija Amerike i Iran
Američki ministar obrane Lloyd Austin je naznačio da se nesreća čini kao nesreća izazvana mehaničkim kvarom ili pogreškom pilota, ističući da SAD nisu uključene. Prošli iranski dužnosnici okrivili su incidente u Iranu na Izrael ili SAD, a bivši ministar vanjskih poslova Mohammad Javad Zarif povezao je nesreću helikoptera s američkim sankcijama koje ograničavaju prodaju rezervnih dijelova za zrakoplovstvo. Američki glasnogovornik Miller odgovorio je tvrdnjom da je Iran odgovoran za letenje 45-godišnjeg helikoptera u nepovoljnim vremenskim uvjetima, odbacujući povezanost s sankcijama.
Istraga i spekulacije u Iranu
U međuvremenu, iranski vojni čelnik pokrenuo je temeljitu istragu uzroka nesreće, sastavljajući stručan tim za tu zadaću. Spekulacije u Iranu kreću se od lošeg vremena do tehničkih grešaka ili potencijalnog sabotaža Izraela, pri čemu je ovaj zadnji manje vjerojatan zbog sigurnog dolaska druga dva helikoptera iz delegacije. S obzirom na starost predsjednikovog helikoptera Bell 212 i zastarjelu iransku zračnu flotu suočenu s poteškoćama u modernizaciji zbog sankcija, tehnički kvar se smatra vjerojatnim uzrokom nesreće. Incident baca svjetlo na Iranovu borbu da nadogradi svoju zastarjelu zračnu flotu, koja je još uvijek oslanja na zrakoplove iz ere prije revolucije, usred napetih međunarodnih odnosa.
Za više informacija pročitajte na spiegel