Zagađenje zraka u pokrajini Punjab u Pakistanu
Zagađenje zraka u pokrajini Punjab u Pakistanu doseglo je neviđene razine, s 1,8 milijuna ljudi kojima je potrebno medicinsko liječenje i 11 milijuna djece izložene zdravstvenim rizicima zbog opasnog smoga. Lahore, glavni grad pokrajine, rangiran je kao najzagađeniji grad na svijetu s indeksom kvalitete zraka koji prelazi 1.400.
Da bi se borila protiv ove ekološke krize, pokrajinske vlasti su poduzele mjere poput pokretanja mobilnih klinika, povećanja broja bolničkih kreveta i razmatranja potpune blokade u ozbiljno pogođenim područjima. Vlada je također eksperimentirala s umjetnim kišom kako bi ublažila smog, iako je njena učinkovitost neizvjesna.
Kritike na račun vlade i potreba za djelovanjem
Kritičari tvrde da je vladaova reakcija na krizu zagađenja nedovoljna, jer se oslanja na prošle strategije koje nisu donijele značajna poboljšanja. Inicijativa za kvalitetu zraka u Pakistanu (PAQI) naglašava potrebu za politikama zasnovanim na dokazima, uključujući zatvaranje peći za pečenje opeke, kontrolu emisija vozila i zatvaranje nepridržavajućih industrija, kako bi se smanjile razine zagađenja do 45 posto.
Odsutnost glavne ministrice Punjab Maryam Nawaz, koja je na osobnom putovanju u inozemstvu, pojačala je kritike vlade zbog načina rješavanja krize. Opozicijske stranke optužile su vladu za zanemarivanje hitne potrebe za djelovanjem protiv rekordnih razina zagađenja koje pogađaju regiju. Stručnjaci za klimatske promjene naglašavaju važnost sveobuhvatnog pristupa razumijevanju izvora zagađenja i provođenju ekonomičnih strategija ublažavanja.
Unatoč izazovima, vlasti u Punjabu neumorno rade na rješavanju krize zagađenja i uključivanju dionika u pronalaženje rješenja. Stanovnici poput Shoaib Naveeda smatraju da je vlada zakazala u obvezi pružanja osnovnih usluga, uključujući čisti zrak, što je prisililo pojedince da sami preuzmu stvar u svoje ruke.
S eskalacijom krize, poziv za hitnu i kolektivnu akciju u borbi protiv zagađenja zraka u Punjabu postaje sve važniji, naglašavajući potrebu za višestranošću pristupa koji se bavi korijenskim uzrocima zagađenja i prioritetizira zdravlje i dobrobit stanovnika pokrajine.
Za više informacija pročitajte na aljazeera