Maryna borba s nedostatkom pristupačnog stambenog prostora
Mary, 59-godišnja bivša poštanska radnica u Australiji, duboko je pogođena kroničnim nedostatkom pristupačnog stambenog prostora u zemlji. Unatoč primanju skromnog prihoda, bori se s plaćanjem prosječne najamnine i prisiljena je boraviti u privremenom smještaju sa svojom kćeri i psom. Maryna priča osvjetljava veći problem rastućih cijena nekretnina i najamnina u Australiji, gdje je stambena dostupnost ključna tema na nacionalnim izborima.
Ekonomski čimbenici i izazovi stambene krize
Ekonomisti povezuju nedostatak stambenog prostora s nedostatkom ponude, pogoršanim rekordnim unutarnjim migracijama i padom izgradnje društvenih stanova. Starije žene, poput Mary, suočavaju se s dodatnim izazovima pri osiguranju stambenog prostora zbog manjih mirovina u usporedbi s muškim kolegama. Situacija je kritična za mnoge umirovljenike, poput Kris, koji su skoro postali beskućnici nakon prodaje obiteljske kuće nakon razvoda.
Čimbenici koji doprinose nedostatku stambenog prostora uključuju NIMBYizam, nedostatak radnika u građevinarstvu, te porezne olakšice negativnog iznajmljivanja za vlasnike. Unatoč pritiscima od strane skupina zagovornika poput Everybody’s Home, napredak u reformi stambenog prostora bio je spor. Stručnjaci vjeruju da bi razvoj nacionalno usklađenih zakona o najmu mogao biti pozitivan korak naprijed u rješavanju stambene krize.
Najmoprimci, poput mikrobiologinje Andreje Leong, osjećaju se zanemarenima od strane obje glavne političke stranke, koje prioritet daju posjedovanju kuće kao australskom snu. Najmoprimci ističu važnost prepoznavanja najma kao legitimnog načina života i pozivaju na sveobuhvatna rješenja za poboljšanje stambene dostupnosti.
Ukratko, tekst ističe hitnu potrebu za učinkovitim politikama i akcijama kako bi se riješila stambena kriza u Australiji i podržale ranjive populacije poput Mary i Kris koje se suočavaju s nesigurnošću stambenog prostora.
Za više informacija pročitajte na aljazeera