Mađarska i NATO
Mađarska je dosad uglavnom slijedila vlastiti smjer kada je riječ o NATO-u i EU odlukama, posebno što se tiče stajališta mađarskog premijera Viktora Orbána o sukobu u Ukrajini, koje se razlikuje od stajališta drugih zapadnih saveznika.
Unatoč tome, Mađarska je pokazala određenu spremnost na kompromis. Orbán je izjavio da Mađarska neće sudjelovati u planiranom proširenju NATO podrške Ukrajini, ali neće ni blokirati projekt. Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izrazio je zadovoljstvo ovim dogovorom nakon sastanka s Orbánom u Budimpešti. Orbán je pojasnio da Mađarska nema namjeru blokirati NATO odluke koje podržavaju druge članice, priznajući razlike u mišljenjima o načinima postizanja mira u sukobu u Ukrajini.
Projekt NATO-a u Ukrajini
Projekt NATO-a o kojem je riječ fokusira se na koordinaciju međunarodnih isporuka oružja i obuku ukrajinske vojske, s planovima za lansiranje na sljedećem summitu u Washingtonu u srpnju. Ova inicijativa služi kao predostrožnost u slučaju povratka Donalda Trumpa na predsjedničku funkciju u SAD-u 2025. godine, budući da su prošle izjave Republikanca podigle sumnje u kontinuiranu podršku SAD-a Ukrajini u njezinoj obrani protiv Rusije.
Orbánovo stajalište o sukobu u Ukrajini razlikuje se od stajališta drugih članica NATO-a, ali on priznaje težinu različitih mišljenja i nesposobnost Mađarske da ih promijeni. Konačno, odluka Mađarske da ne ometa planove NATO-a dok se suzdržava od izravnog sudjelovanja pokazuje stupanj fleksibilnosti u pristupu međunarodnim odnosima.
Za više informacija pročitajte na spiegel