Eskalacija napetosti u Jeruzalemu
Nedavna posjeta desničarskog ministra nacionalne sigurnosti Izraela Itamara Ben-Gvira džamiji Al-Aqsa u Starom gradu Jeruzalemu podigla je napetosti i prijeti trajnim pregovorima za primirje u dugotrajnom izraelsko-palestinskom sukobu. Posjeta je osuđena od strane palestinskog Ministarstva vanjskih poslova kao provokativno uplitanje, što ugrožava krhki status quo svetog mjesta. Džamija, smještena u kompleksu Al-Aqsa, ima veliki vjerski značaj za muslimane i Židove, pri čemu se ne-muslimanima dopušta posjet ali ne i molitva. Međutim, židovski posjetitelji ignoriraju tu zabranu, što izaziva zabrinutost među Palestincima da Izrael namjerava preuzeti to mjesto.
Tekuće nasilje u Gazi
Ben-Gvir je izjavio da je posjetio da bi se molio za povratak izraelskih zarobljenika bez ikakvih ustupaka. Hamas je osudio posjet kao opasno eskaliranje i potaknuo muslimanske organizacije da poduzmu akcije kako bi zaustavile kršenja svetog mjesta. U međuvremenu, pregovori o primirju u Kairu su zapeli nakon izraelskih zračnih udara na Gazu, što je dovelo do privremenog povlačenja Hamasa ali izražavanja spremnosti na povratak ako Izrael promijeni stav. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu, koji će se obratiti Kongresu SAD-a, posjetio je vojnike blizu Rafaha, naglašavajući važnost nastavka vojnog pritiska kako bi osigurao oslobađanje zarobljenika.
Sukob je rezultirao velikim gubicima, s palestinskim vlastima koje izvještavaju o 54 smrtna slučaja u 24 sata i ukupno 500 smrtnih slučajeva u proteklih 10 dana zbog izraelskih zračnih udara. Izraelska ofenziva u središnjoj Gazi ne pokazuje znakove usporavanja, što pojačava optužbe od strane Hamasa da Izrael namjerno produžuje sukob. Rat već ima tisuće žrtava i desetke tisuća ranjenih, s zarobljenicima iz napada 7. listopada još uvijek u zatočeništvu, što dovodi do prosvjeda protiv Netanyahuovog nadolazećeg posjeta SAD-u u Tel Avivu.
Sveukupno, tekst ističe eskalaciju napetosti u Jeruzalemu oko džamije Al-Aqsa, tekuće nasilje u Gazi i složene pregovore za primirje i oslobađanje zarobljenika. Sukobljeni ciljevi i akcije uključenih strana doprinose zastoju u postizanju rješenja dugotrajnog sukoba.
Za više informacija pročitajte na aljazeera