CIA-ina kampanja na kineskom jeziku
CIA je pokrenula kampanju na kineskom jeziku na društvenim medijima s ciljem uvjeravanja vladinih dužnosnika u Kini da prebjegnu i otkriju tajne Sjedinjenim Državama. Kampanja uključuje dva videa koji prikazuju fiktivne scenarije gdje kineski dužnosnici prilaze CIA-i nakon što postanu razočarani vladajućom Komunističkom strankom Kine.
Videozapisi ističu strah koji osjeća visoki član KPK za sigurnost svoje obitelji usred političkih čistki unutar stranke. Opis videa naglašava želju za zaštitom obitelji i postignuća, što na kraju dovodi do teške odluke da se obrati CIA-i za pomoć.
Videozapisi su objavljeni na različitim društvenim mrežama, zajedno s uputama kako sigurno kontaktirati CIA-u, uključujući korištenje Tamnog web preglednika Tora. Direktor CIA-e John Ratcliffe objasnio je da regrutiranje izvora kako bi pomogli prikupiti obavještajne podatke jedna je od glavnih uloga agencije, ističući važnost krađe tajni za političare i predsjednika.
Reakcije na kampanju
Kinesko veleposlanstvo u Washingtonu nije pružilo komentar na kampanju. Kineski tajkun nekretnina pretvoren u disidenta Desmond Shum komentirao je agresivnu prirodu kampanje CIA-e, opisujući je kao provokativan potez protiv Kine i konkretno ciljanje predsjednika Xi Jinpinga. Shum je istaknuo Xi-jevu opsesiju doživotnim vladanjem kao sredstvo osiguranja apsolutne kontrole KP Kine.
Ukupno, tekst navodi CIA-ine napore za regrutiranje kineskih dužnosnika da promijene stranu i potencijalne posljedice na odnose SAD-Kina. Također ulazi u motivacije iza kampanje, uključujući želju za prikupljanjem obavještajnih podataka i podrivanjem kontrole KPK-a pod predsjednikom Xi Jinpingom. Tekst postavlja pitanja o učinkovitosti takvih kampanja i mogućim negativnim reakcijama kineskih vlasti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera