Poplave u Središnjoj Europi
Volonteri i hitne službe u Wroclawu, Poljska, žurno su se uputili da zaštite obale rijeka nakon oluje Borisa, koja je izazvala razorna poplave i odnijela živote najmanje 21 osobe širom Središnje Europe. Uništenje se proširilo od Rumunjske do Poljske, s područjima duž češko-poljske granice posebno pogođenim. Dok su neka područja vidjela opadanje vodostaja, drugi su s nestrpljenjem očekivali moguće poplave rijeka.
Poplave su rezultirale smrtnim slučajevima u Rumunjskoj, Poljskoj, Austriji i Češkoj, ostavljajući mnoge kućanstva bez osnovnih potrepština poput električne energije i pitke vode.
Reakcija i pomoć
U Wroclawu, građani i volonteri su se angažirali kako bi ojačali obale rijeka, s pojedincima svih dobnih skupina koji su pritekli u pomoć punjenjem vreća pijeska i štiteći grad od daljnje štete. Lokalni zoološki vrt zatražio je pomoć u zaštiti nastambi životinja, dok su se uložili napori kako bi se vrijedni dokumenti premjestili iz opasnosti. U susjednom Lewin Brzeskom, stanovnici su se borili protiv rastućih poplava, neki prisiljeni ploviti ulicama na splavovima dok su hitne službe radile na njihovoj evakuaciji na sigurno. Nedostatak dovoljnih mjera zaštite od poplava, posebno u svjetlu prošlih incidenata, doveo je do kritika vlada za njihovu navodnu neaktivnost.
U odgovoru na krizu, poljska vlada objavila je planove za preusmjeravanje sredstava iz Europske unije prema obnovi, s dodatnim sredstvima potencijalno dodijeljenim za izgradnju nasipa i rezervoara za vodu. Slično tome, Češka je suočila se s opsežnim evakuacijama i dostavama pomoći u regijama koje su teško pogođene poplavama, s ustanovama za njegu i poslovnim prostorima koji se bore s velikom štetom. U Mađarskoj su mobilni branici korišteni kako bi se ublažile poplave duž Dunava, dok je u Slovačkoj uložen napor u upravljanje vodostajima dok je država procijenila financijski utjecaj katastrofe.
Stručnjaci su istaknuli ulogu klimatskih promjena, pokrenutih emisijama stakleničkih plinova generiranim od strane ljudi, u pogoršanju ekstremnih vremenskih događaja poput nedavnih poplava. Međunarodna federacija Crvenog križa i Crvenog polumjeseca naglasila je potrebu za daljnjim istraživanjima kako bi se utvrdila povezanost između klimatskih promjena i takvih katastrofa, upozoravajući da se posljedice klimatskih promjena nastavljaju pogoršavati. Iako su trenutne poplave opisane kao povijesne, organizacija je upozorila da nastavak klimatskih promjena može dovesti do češćih i ozbiljnijih događaja, ističući hitnu potrebu za proaktivnim mjerama kako bi se suočili s rastućom prijetnjom ekstremnih vremenskih prilika.
Za više informacija pročitajte na aljazeera