Populacije divljih životinja u opasnosti
Populacije divljih životinja širom svijeta su se smanjile za više od 70 posto u posljednjih 50 godina, s Izvještajem WWF-a o živućem planetu ističući kritično stanje staništa poput Amazonske prašume. Studija je procijenila preko 5.000 vrsta u različitim kategorijama, primjećujući da je 35.000 populacija značajno opalo zbog ljudskih pritisaka.
Slatkovodne vrste su doživjele najveći pad, slijede ih kopnene i morske kralješnjaci. Primjeri navedeni u izvještaju uključivali su drastične padove u populacijama ružičastih rijeka i tucuxi dupina u Brazilu zbog lova i klimatskih promjena, kao i značajan pad populacije šumskih slonova u Gabonu zbog krijumčarenja.
Prijetnje divljim životinjama
Glavne prijetnje populacijama divljih životinja identificirane su kao gubitak i degradacija staništa izazvanih prehrambenim sustavima, prekomjerna eksploatacija, invazivne vrste i bolesti. WWF je istaknuo da ovi problemi ne utječu samo na divlje životinje, već imaju ozbiljne posljedice i za ljudski život, kao što su nepovratne promjene poput Amazone koja se pretvara iz “spremnika ugljika” u “izvor ugljika”. Ostale prijetnje istaknute u izvještaju bile su klimatske promjene u Latinskoj Americi i Karibima te zagađenje u Sjevernoj Americi, Aziji i Tihom oceanu.
Unatoč zabrinjavajućim trendovima, postoji nada kroz globalne inicijative poput UN-ovog sporazuma o biološkoj raznolikosti za 2022. godinu s ciljem zaštite 30 posto planete do 2030. Programi očuvanja i reintrodukcija vrsta pokazali su neke uspješne priče, poput oporavka populacije europskog bizona od izumiranja u divljini.
Međutim, WWF upozorava da su ciljevi postavljeni za 2030. godinu u opasnosti od propuštanja, naglašavajući hitnu potrebu za povećanim i kontinuiranim naporima očuvanja kako bi se spriječile nepovratne štete biološkoj raznolikosti i ekosustavima.
Za više informacija pročitajte na aljazeera