Eskalacija napetosti na Bliskom istoku
Eskalacija napetosti na Bliskom istoku potaknula je Sjedinjene Američke Države da pošalju dodatne vojnike i vojnu opremu u regiju. Ministarstvo obrane SAD-a objavilo je da je ministar obrane Lloyd Austin odobrio slanje dodatnih ratnih brodova za obranu od raketa, eskadrilu borbenih aviona, avione za prijenos goriva i B-52 bombardere. Ove mjere, zajedno s nedavnim slanjem dodatne baterije sistema obrane od raketa THAAD u Izrael i pojačanjem američkih snaga u istočnom Sredozemlju, namijenjene su jačanju sigurnosti u regiji i signaliziranju odvraćanja.
Reakcije i zabrinutosti
Usred prijetnje Irana da će uzvratiti na nedavne izraelske udare, postoji zabrinutost da bi Iran mogao odstupiti od svoje izjavljene nuklearne doktrine ako se osjeća egzistencijalno ugroženo od strane Izraela. Iako je Iran tvrdio da nuklearno oružje nema mjesta u njegovoj obrambenoj strategiji i da je njegov nuklearni program miran i usklađen s međunarodnim propisima, viši savjetnik ajatolaha Alija Hameneija spomenuo je da Iran ima tehnološku sposobnost proizvođenja nuklearnog oružja, s jedinom preprekom u religioznoj zabrani.
Nedavni raketni napadi na središnji Izrael iz Libanona rezultirali su ozljedama, obnovivši napetosti u regiji. Dodatnoj nestabilnosti pridonose zračni udari Izraela na istočnom Libanu, koji su rezultirali desecima poginulih i ozlijeđenih. Dodatno, humanitarna situacija u Pojasu Gaze ostaje teška, s organizacijama koje upozoravaju na ranjivost stanovništva na bolesti, glad i nasilje u sjevernom dijelu teritorija nakon sukoba između izraelskih snaga i Hamasa.
Napori za rješavanje javnozdravstvenih problema, poput nastavka kampanja cijepljenja protiv dječje paralize u Pojasu Gaze, ističu hitnu potrebu za humanitarnim intervencijama usred trajnih sukoba. Međunarodna zajednica pozvala je na trajno primirje i potaknula sve uključene strane da poštuju humanitarne prekide u neprijateljstvima.
Za više informacija pročitajte na spiegel