Catarina Oliveira de Silva i Brazil Iron
Catarina Oliveira de Silva, stanovnica tradicionalne Quilombola zajednice u Bahiji, Brazil, ukazuje na jezero koje je pokopano pod tri metra mulja i rudarskog otpada zbog britanske kompanije Brazil Iron. Tvrdi se da je kompanija štetila okolišu, zdravlju i usjevima lokalnih zajednica, s tvrdnjama o eksplozijama koje razbijaju kuće, zagađenju prašinom koje utječe na zdravlje, te ozljedama fizičke i mentalne zdravstvene. Unatoč tvrdnjama Brazil Irona o proizvodnji zelenijeg čelika s manje emisija ugljika i stvaranju lokalnih radnih mjesta, napetost između mogućnosti zapošljavanja i štete okoliša je očita među članovima zajednice.
Edimone Almeide Silve i sukobi
Neki stanovnici, poput Edimone Almeide Silve, tvrde da je rudnik doveo do zdravstvenih problema poput respiratornih problema u njihovim obiteljima. Kompanija odbacuje ove tvrdnje i ističe potencijalne ekonomske koristi koje bi mogla donijeti regiji. Međutim, sudska zabrana protiv Brazil Irona sprječavajući osoblje da izravno kontaktira tužitelje izaziva zabrinutost zbog taktika zastrašivanja korištenih za suzbijanje neslaganja.
Pravna bitka i globalni ekološki izazovi
U središtu rasprave o stvaranju radnih mjesta i utjecaju na okoliš, pravna bitka između rudarske kompanije i lokalnih stanovnika bit će saslušana pred sudom u Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje je tvrtka registrirana. Odvjetnici koji zastupaju tužitelje tvrde da je kompanija prekršila dozvole za okoliš i uzrokovala zagađenje, što je dovelo do razorne štete na ekonomiji područja. Fokus kompanije na proizvodnju zelenog “topkrižiranog željeza” koristeći obnovljive izvore energije postavlja važna pitanja o balansiranju globalnih ekoloških briga s lokalnim načinom života i iskorištavanjem resursa.
Rogério Mucugê i održivi razvoj
Lokalni geograf Rogério Mucugê postavlja pitanje hoće li potencijalne koristi stvaranja radnih mjesta i smanjenja ugljičnih emisija nadjačati štetu koja je prouzročena ruralnim zajednicama i njihovim načinom života. On tvrdi da bi zajednice trebale biti konzultirane i njihove potrebe prioritetizirane prilikom provedbe održivih razvojnih projekata. Središnja tema teksta vrti se oko sukobljenih interesa ekonomskog razvoja, zaštite okoliša i socijalne pravde, ističući kompleksne izazove s kojima se suočavaju zajednice diljem svijeta u težnji za zelenijom budućnošću.
Za više informacija pročitajte na BBC