BP mijenja strategiju zbog pada profita
BP je objavio značajnu promjenu u svojoj strategiji jer su mu profita znatno pala u prethodnoj godini, s $13,8 milijardi na $8,9 milijardi. Očekuje se da će kompanija prioritet dati povećanju proizvodnje nafte i plina dok će smanjiti projekte obnovljivih izvora, usklađujući se s sličnim odlukama koje su donijeli konkurenti poput Shella i Equinora.
BP je ranije postavio cilj od 50GW kapaciteta obnovljive energije do 2030., ali se taj cilj vjerojatno neće ostvariti u velikoj promjeni strategije. Kompanija je već počela smanjivati ulaganja u obnovljive izvore, pri čemu je većina njenih priobalnih vjetroenergetskih sredstava prenesena u zajedničko ulaganje u prosincu.
Ulog aktivističkog dioničara i reakcije investitora
Aktivistčki dioničar Elliott Management je kupio udio u BP-u kako bi zagovarao veća ulaganja u naftu i plin, što bi moglo dovesti do promjena u upravi. Pad profita zabrinuo je investitore, s potrebom jasnog i vjerodostojnog plana za budućnost.
Unatoč znanstvenom konsenzusu koji povezuje emisije fosilnih goriva s klimatskim promjenama, kompanije za naftu i plin usredotočuju se na povećanje proizvodnje, pozivajući se na brige o profitabilnosti u obnovljivima.
- Equinor i Shell su objavili planove za smanjenje ulaganja u obnovljive izvore dok se usredotočuju na proizvodnju nafte i plina.
Stav američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji dosljedno podržava fosilna goriva i povukao se iz Pariškog sporazuma o klimi, dodatno ističe izazov tranzicije na niže emisije ugljika.
Prošlogodišnje ulaganje BP-a u naftu i plin daleko nadmašuje ulaganje u obnovljive izvore i niskougljičnu energiju, što izaziva kritike od strane skupina za ljudska prava i zaštitu okoliša.
- Te organizacije tvrde da, dok svijet bori s ekstremnim vremenskim događajima koji se pogoršavaju fosilnim gorivima, tvrtke poput BP-a trebaju biti odgovorne za svoju ulogu u poticanju klimatskog sloma.
- Pritisak na vlade raste kako bi preusmjerile ulaganja u fosilna goriva prema fondovima za oporavak od ekstremnih vremenskih prilika, prepoznajući odgovornost naftnih divova u poticanju klimatske krize.
Za više informacija pročitajte na BBC