Zadnji supermjesec 2024. godine – Beaver Moon
Zadnji supermjesec 2024. godine, poznat kao Beaver Moon, bit će vidljiv diljem svijeta u petak navečer, dosežući svoj vrhunac svjetline u 16:29 istočno vremena. Puna mjesec nastaje kada se Zemlja, mjesec i sunce poravnaju u ravnoj liniji, suncem potpuno osvjetljujući mjesec. Supermjesec, s druge strane, događa se kada se puni mjesec podudara s mjesecom koji je najbliži Zemlji u svojoj orbiti. Beaver Moon ove godine bit će četvrti i posljednji supermjesec 2024., dosežući udaljenost od oko 361,867km. Nazvan po dabrovima koji počinju naseljavati svoje kolibe tijekom ovog vremena, Beaver Moon također nosi i druge nazive poput Mourning Moon, Frost Moon i Freezing Moon, odražavajući promjene godišnjih doba.
Leonidski meteorski pljusak i Plejade zvjezdani skup
Pored supermjeseca, Leonidski meteorski pljusak također će doseći vrhunac ovog vikenda, poznat po brzo kretajućim meteorima koji potječu od Tempel-Tuttle kometa. Plejade zvjezdani skup, sastavljen od više od 1.000 zvijezda i smješten u sazviježđu Bika, približno 410 svjetlosnih godina udaljen, također će se poravnati s punim mjesecom. Međutim, svjetlina punog mjeseca može otežati vidljivost većine zvijezda u skupu. Povremeni promatrači zvijezda mogu promatrati puni mjesec kroz dvogled, pri čemu NASA preporučuje povećanje od barem 7, s većim povećanjima pružajući više detalja.
Supermjesec se može vidjeti u različito vrijeme vrhunske svjetlosti ovisno o lokaciji, pri čemu ljudi u Indiji, Londonu i na Bliskom Istoku mogu svjedočiti događaju u različito vrijeme. Supermjesec će se podudariti s Leonidskim meteorskim pljuskom i Plejadama, nudeći spektakularni prikaz nebeskih događaja.
Za više informacija pročitajte na aljazeera