Karl-Theodor zu Guttenberg
Bivši njemački ministar obrane, otvoreno je govorio o svojim borbama s depresijom više od desetljeća nakon ostavke zbog skandala s plagijarizmom. Opisao je svoju ostavku kao “veliki dar” i izrazio olakšanje što više ne mora kretati političkim prostorom. Guttenberg je priznao da je shvatio da nije prikladan za zahtjeve politike te da se borio fizički i mentalno nakon brzog uspona na vlast.
Borba s depresijom
Priznao je da su mu granice bile i fizičke i mentalne te da je na kraju dobio dijagnozu depresije, kojoj je bio sklon od rane dobi. Guttenbergova ostavka kao ministra obrane djelovala je kao okidač za njegovu depresiju, ali ga je na kraju navela da potraži pomoć, prođe terapiju i uzima lijekove, što mu je dovelo do sretnijeg života danas.
Unatoč početnim osjećajima srama i slabosti, Guttenberg sada vidi svoju ostavku kao blagoslov koji mu je omogućio da se suoči sa svojim ranjivostima i radi na njima. Također je spomenuo da je dobio dijagnozu posttraumatskog stresnog poremećaja nakon ostavke, a potom i napadima panike te na kraju depresijom. Međutim, već nekoliko godina je bez simptoma, pripisujući svoje dobrobiti traženju stručne pomoći i bavljenju svojim problemima.
Kao zaključak, Guttenbergova transformacija od političke zvijezde do borbe s depresijom ističe važnost priznavanja mentalnih zdravstvenih problema i traženja liječenja. Njegova priča služi kao podsjetnik da neuspjesi i izazovi na kraju mogu dovesti do osobnog rasta i ispunjenijeg života.
Za više informacija pročitajte na spiegel