Optužbe protiv bivšeg kolumbijskog predsjednika
Bivši kolumbijski predsjednik Alvaro Uribe suočava se s neviđenim kaznenim optužbama za manipulaciju svjedocima i prijevaru, koje on čvrsto negira, nazivajući ih činima političkog progona i osvete.
Optužbe potječu iz tvrdnji da je Uribe pokušao ušutkati svjedoke koji ga povezuju s desničarskim paravojskama, posebno Savezom za samoodbranu Kolumbije (AUC). Unatoč tvrdnji o nevinosti, presuda za manipulaciju svjedocima mogla bi donijeti kaznu od 12 godina, dok bi optužbe za prijevaru mogle rezultirati osam godina zatvora.
Uribev politički mandat i kontroverze
Tijekom svojeg predsjedničkog mandata od 2002. do 2010. godine, Uribe je zauzeo odlučan stav protiv lijevih pobunjeničkih skupina poput FARC-a i ELN-a, te surađivao usko s Sjedinjenim Državama u borbi protiv droge.
Međutim, njegova administracija obilježena je kršenjima ljudskih prava, poput skandala “lažnih pozitiva”, gdje su civili navodno ubijeni od vojske i lažno prijavljivani kao neprijateljski borci. Uribev kontinuirani utjecaj u kolumbijskoj politici bio je očit u njegovoj kampanji protiv mirovnog sporazuma s FARC-om 2016. godine.
Podržavatelji Uribea, uključujući njegovu desničarsku stranku Centar demokracije, glasno su izrazili svoje uvjerenje u njegovu nevinost kroz kampanje na društvenim medijima poput #CreoEnUribe (Vjerujem u Uribu). Nadolazeće kaznene optužbe suvpadaju s izborom državnog odvjetnika Luz Adriane Camargo Garzon, koju je izabrao predsjednik Gustavo Petro, prvi lijevi lider Kolumbije od 2022. godine.
Slučaj protiv Uribea traje već godinama, s prethodnim pokušajima okončanja istrage odbijenim od Vrhovnog suda. Sada suočen s mogućnošću povijesnog suđenja, Uribe ostaje tvrdoglav i tvrdi da nema dokaza koji ga povezuju s bilo kakvim nezakonitim aktivnostima ili paravojskama. Ishod ovog medijski eksponiranog slučaja imat će dalekosežne posljedice po kolumbijsku politiku i pravni sustav zemlje.
Za više informacija pročitajte na aljazeera