Traženje kaznenog progona za svrgnutu premijerku Sheikh Hasinu
Tisuće ljudi okupile su se u Dhaki, Bangladešu, tražeći kazneni progon svrgnute premijerke Sheikh Hasine, odajući počast preko tisuću žrtava koji su izgubili živote u prosvjedima prije pet mjeseci. Ono što je počelo kao pokret vođen studentima u srpnju brzo se pretvorilo u nacionalni ustanak protiv Hasine vlasti, što je kulminiralo njenom ostavkom i bijegom u Indiju 5. kolovoza. To je okončalo njenih 15 godina dugogodišnje vladavine kao najdugovječnije premijerke zemlje, koja je započela četvrti uzastopni mandat u siječnju usprkos bojkotu glavnih opozicijskih stranaka.
Demonstracije i zahtjevi prosvjednika
Tijekom demonstracija u Dhaki, prosvjednici su tražili suđenje Hasini i zabranu njenog stranke, Awami Lige. Međunarodni kazneni sud izdao je naloge za uhićenje Hasine i njenih bliskih suradnika, dok je privremena vlada također zatražila njen izručenje iz Indije. Hasina se suočava s optužbama povezanima s smrću prosvjednika, uključujući optužbe za zločine protiv čovječnosti. Ona je zatražila istragu smrti, sugerirajući da su uključene druge entitete osim sigurnosnih snaga.
Novi kabinet u Bangladešu uključuje bivšeg ministra vanjskih poslova, aktiviste, bivše generale, profesora prava i dva studenta, predvođen 84-godišnjim ekonomistom i dobitnikom Nobelove nagrade za mir Muhamadom Yunusom. Poznat po svojoj ideji mikrokredita koja je spasila milione iz siromaštva, Yunus i njegova privremena vlada imaju za cilj obnoviti stabilnost i organizirati izbore do kraja iduće godine.
Za više informacija pročitajte na spiegel