Odobrenje najstrožih zakona u Australiji
Australija je odobrila najstrože zakone na svijetu koji će zabraniti djeci mlađoj od 16 godina korištenje društvenih medija, pri čemu će tehnološke tvrtke morati platiti kazne do 50 milijuna australskih dolara ako ne budu usklađene. Premijer vjeruje da je zakonodavstvo nužno kako bi se zaštitila mlade ljude od “štetnosti” društvenih medija, što podržavaju roditeljske grupacije.
Kritike i zabrinutosti
Međutim, kritičari izražavaju zabrinutost zbog privatnosti, društvene povezanosti i učinkovitosti zabrane. Zakonodavstvo, koje ne navodi koja će platforma biti zabranjena, oslanjat će se na tehnologiju provjere dobi kako bi se nametnula ograničenja. Unatoč ograničenom anketiranju koje pokazuje podršku australskih roditelja i skrbnika, stručnjaci upozoravaju da zabrana možda neće učinkovito rješavati rizike povezane s društvenim medijima i može gurnuti djecu u manje regulirane kutke interneta.
Tvrtke poput Googlea, Snapa, Meta i TikToka kritizirale su nedostatak detalja u zakonodavstvu te doveli u pitanje njegovu učinkovitost. Zagovornici mladih optužili su vladu da ne razumije ulogu društvenih medija u njihovim životima te ih isključuje iz rasprave. Unatoč složenosti problema, premijer Albanese branio je zakon, naglašavajući potrebu preuzimanja odgovornosti za zaštitu djece.
Slični pokušaji ograničavanja korištenja društvenih medija za djecu u Francuskoj i SAD-u suočavaju se s izazovima, s australskim zakonima koje prate globalni lideri. Norveška je obećala slijediti Australiju, dok Ujedinjeno Kraljevstvo razmatra sličnu zabranu. Rasprava o utjecaju i učinkovitosti zakonodavstva nastavlja se, ističući kontinuiranu borbu između zaštite djece i očuvanja njihovog pristupa tehnologiji i široj online zajednici.
Za više informacija pročitajte na BBC