Ruski satelit RESURS-P1
Ruski satelit RESURS-P1, koji je prestao raditi, raspao se u gotovo 200 komada otpada, što je potaknulo astronaute na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) da se sklone kao preventivna mjera. NASA je obavijestila šest američkih članova posade da se povuku u svoje brodove dok Misija kontrola ne proglasi sigurnim nastavak normalnih operacija. Američko vojno svemirsko zapovjedništvo prvotno je pratilo preko 100 komada pratljivog otpada, dok je američka tvrtka za praćenje svemira LeoLabs kasnije detektirala najmanje 180 komada, što ukazuje da će opasnost trajati tjednima do mjeseci.
Ruska svemirska agencija Roscosmos
Ruska svemirska agencija Roscosmos je ukinula satelit 2021. zbog kvarova na opremi na brodu. Unatoč incidentu, Rusija nije priznala to na svojim društvenim medijima. NASA-astronauti su se ukrcali na svemirski brod Starliner, dok su ostali članovi posade ušli u SpaceX-ov Crew Dragon i rusku Sojuz kapsulu. Veliki događaji koji stvaraju otpad u orbiti su rijetki, ali zabrinjavajući s obzirom na to da se svemir sve više puni bitnim satelitskim mrežama za komunikaciju i navigaciju.
Godine 2021., Rusija je provela testiranje protiv-satelitskom (ASAT) raketom s tla, stvarajući tisuće komada orbitalnog otpada. Međutim, nije bilo odmah naznaka da je Rusija namjerno ciljala satelit RESURS-P1. Stručnjaci pretpostavljaju da je raspad mogao biti uzrokovan problemom sa samim satelitom, poput ostataka goriva koji su izazvali eksploziju.
S oko 25.000 komada otpada većih od četiri inča u svemiru, postoji zabrinutost zbog Kesslerovog efekta, gdje sudari između satelita i otpada mogu dovesti do lančane reakcije opasnog smeća, povećavajući rizik od sudara. Ovaj incident ističe važnost smanjivanja otpada u svemiru i suočavanja s izazovima koje donosi sve veća gužva u Zemljinoj orbiti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera