Appleov “bug” s palestinskom emoji zastavom
Apple je priznao i obećao popravak “buga” koji sugerira palestinsku zastavu kao emoji kada neki korisnici iPhonea upišu “Jeruzalem” u porukama. Tvrtka je ovaj problem pripisala softverskom glitchu u najnovijem ažuriranju svog iOS operativnog sustava i tvrdila da nije bilo namjerno. Ova razlika nije utjecala na sve korisnike, budući da su pojedinci u Sjedinjenim Američkim Državama izvijestili da nisu dobili prijedlog emoji-a prilikom pisanja riječi.
Britanska televizijska voditeljica Rachel Riley skrenula je pažnju na ovu situaciju na društvenim mrežama, ponovno potpaljujući kontroverzu oko toga imaju li Izraelci ili Palestinci pravo na zahtjev za Jeruzalem kao svoj glavni grad.
Reakcije i kontroverze
Riley je kritizirala prijedlog emoji-a, ističući to što smatra dvostrukim mjerilom prema Izraelu i nazivajući to oblikom antisemitizma. Pitala se je li ovo bila namjerna radnja tvrtke Apple ili je to rezultat neovlaštenog programiranja. Kontroverza odražava veće geopolitičke sporove, s UN-om i većinom međunarodne zajednice koji gledaju na Jeruzalem kao efektivno dva grada i Istočni Jeruzalem kao dio Zapadne Obale, priznate kao palestinsko područje koje je okupirano od strane Izraela protiv međunarodnog prava.
Incident koji uključuje Apple nije prvi put da je tvrtka upletena u kontroverze povezane s globalnim pitanjima i teritorijalnim sporovima. U prošlosti, Apple Maps je označio Krim kao dio Rusije, izazivajući kritiku i raspravu usred anekcije regije od strane Rusije. Nakon ruskog napada na Ukrajinu, Apple Maps je vratio status Krima kao teritoriju Ukrajine, ali samo za korisnike izvan Rusije. Od eskalacije sukoba u Gazi, pro-palestinski korisnici suočili su se s ograničenjima na internetu, uključujući cenzuru i senčenje od strane tehnoloških tvrtki.
Situacija ističe kompleksnu interakciju tehnologije, politike i međunarodnih odnosa, osvjetljujući osjetljivost emoji-a i digitalnih platformi u odražavanju geopolitičkih stvarnosti i sukoba. Naposljetku, epizoda s Appleom ističe izazove s kojima se tehnološke tvrtke suočavaju u navigiranju kroz sporne globalne probleme i balansiranju različitih perspektiva unutar svojih proizvoda i usluga.
Za više informacija pročitajte na aljazeera