Aktualna politika vezana uz upotrebu oružja u Ukrajini
Francuska je zauzela jasnu poziciju o dopuštanju Ukrajini upotrebe zapadnog oružja za napad na vojne ciljeve u Rusiji. Njemačka, predstavljena kancelarom Olafom Scholzom, čini se da mijenja svoj stav. Sada se pozornost okreće prema Sjedinjenim Američkim Državama. Hoće li globalna supersila nastaviti odbijati upotrebu zapadnog oružja od strane Ukrajine protiv ruskih vojnih ciljeva?
Američki državni tajnik Antony Blinken nagovijestio je fleksibilnost, kako prenosi New York Times. Izjavio je da je američka vlada prilagodila svoju potporu Ukrajini na temelju promjenjivih uvjeta od početka rata, i izrazio uvjerenje da će se to nastaviti. Blinken je istaknuo da SAD nisu omogućile niti poticale napade korištenjem američkog oružja na mete izvan Ukrajine, ali će osigurati da Ukrajina dobije potrebnu opremu za obranu.
Blinken je naglasio da je američka potpora Ukrajini uvijek bila prilagodljiva promjenama na bojištima i akcijama Rusije. Francuski predsjednik Emmanuel Macron i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg također su zagovarali ukidanje postojećih ograničenja za upotrebu zapadnog oružja u Ukrajini. Iako SAD trenutno pružaju oružje ukrajinskim snagama za oslobađanje okupiranih teritorija, oni nisu službeno promijenili svoju politiku kako bi dozvolili napade na samu Rusiju.
Direktor za komunikacije Vijeća za nacionalnu sigurnost, John Kirby, ponovio je američki stav da ne omogućuju niti potiču upotrebu američkog oružja na ruskom tlu. Međutim, naglasio je da će se američka potpora prilagoditi evoluirajućim potrebama Ukrajine. Izvještaji sugeriraju da Blinken gura za ukidanje ograničenja za upotrebu američkog oružja protiv ruskih ciljeva u Ukrajini, ali State Department to niti potvrđuje niti opovrgava. Situacija ostaje dinamična dok ključni akteri navigiraju svoje pozicije u nastaloj raspravi oko sukoba na Ukrajini.
Za više informacija pročitajte na spiegel