Znanstvenici Instituta Ifo predlažu reforme sustava socijalne skrbi
Znanstvenici Instituta Ifo predložili su nekoliko reformi za trenutni sustav socijalne skrbi, posebno se fokusirajući na integraciju Wohngelda u Bürgergeld kako bi se stvorila veća i darežljivija naknada. Predlažu povećanje praga prihoda za primatelje Bürgergelda i smanjenje postotka s kojim se prihod odbija od socijalne naknade. Cilj tih promjena je stvoriti više poticaja za pojedince da uđu na tržište rada, potencijalno povećavajući ukupno zaposlenost za 144.000 ekvivalenata punog radnog vremena.
Prijedlozi za rješavanje nedostataka sustava
Kako bi riješili potencijalne nedostatke istovremenih smanjenja Wohngelda i dječjeg osnovnog dohotka, istraživači sugeriraju prilagodbu formulacije za izračun Wohngelda ili smanjenje uzimanja u obzir roditeljskog prihoda u dodatku za djecu. Prema Ifo istraživačima, ove reforme bi mogle učiniti sustav učinkovitijim i poboljšati poticaje za rad.
Unatoč zabrinutostima zbog nedostatka poticaja trenutnog sustava za niske i umjerene primatelje prihoda da povećaju svoj prihod ili satnice rada, predložene reforme imaju cilj ublažiti te probleme. Istraživači su stvorili scenarije temeljene na tipičnim obiteljskim konfiguracijama kako bi analizirali utjecaje predloženih promjena na poticanje rada.
Sve u svemu, istraživači Instituta Ifo vjeruju da, unatoč blagom povećanju kućanstava koja primaju socijalne naknade, reforme bi mogle dovesti do smanjenja ukupnog pritiska na proračun. Procjenjuju da bi oko 1,6 milijuna kućanstava primilo Bürgergeld, dok bi 1,8 milijuna manje kućanstava trebalo Wohngeld. Konačni cilj ovih reformi je učiniti rad isplativijim za primatelje Bürgergelda i poboljšati učinkovitost sustava socijalne skrbi.
Za više informacija pročitajte na spiegel