Kina odgovara protiv SAD-a
Kina je najavila protumjere protiv SAD-a nakon što je predsjednik Donald Trump nametnuo 10% porez na sve kineske uvoze. Protumjere uključuju 15% poreza na uvoz ugljena i tekućeg prirodnog plina iz SAD-a, kao i 10% tarifa na sirovu naftu, poljoprivrednu mehanizaciju, pick-up vozila i vozila s velikim motorima. Tarife bi trebale stupiti na snagu sljedećeg ponedjeljka. Kina je podnijela pritužbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji tvrdeći da su SAD prekršile međunarodna pravila. Trump je opravdao tarife kao odgovor na trgovinske deficite i pokušaj borbe protiv protoka opioida fentanila, tvrdeći da kemikalije korištene za proizvodnju droge potječu iz Kine.
Akcije Kine kao odgovor na američke tarife
Kao odgovor na američke tarife, Kina je poduzela različite akcije, uključujući dodavanje više američkih tvrtki na svoju “nepouzdanu entitet” listu. Tvrtke poput PHV Corp i Illumina optužene su za diskriminacijske mjere protiv kineskih poduzeća. Kina je također najavila planove za ograničavanje izvoza 25 ključnih minerala, uključujući volfram, telurij i molibden, koji su bitne komponente električne opreme. Dodatno, kineski nadzorni organ pokrenuo je antitrust istragu protiv Googlea zbog navodnih kršenja pravila konkurencije.
Trgovinski rat između SAD-a i Kine rezultirao je nametanjem carina na milijarde dolara vrijednosti roba jedne druge zemlje. U međuvremenu, Trump je privremeno suspendirao 25% tarife na Meksiko i Kanadu nakon što su pregovori rezultirali dogovorima o sigurnosti granice i naporima za suzbijanje krijumčarenja fentanila. Ove akcije odražavaju Trumpovu strategiju korištenja američkog gospodarstva kako bi prisilio druge zemlje na ustupke. Međutim, neizvjesnost oko budućnosti tarifa na Kanadu i Meksiko izazvala je zabrinutost da bi tvrtke mogle odgoditi investicije dok trgovinska situacija ne bude jasnija. Kolektivno, Kina, Meksiko i Kanada prošle su godine činile preko 40% američkih uvoza, ističući značajan utjecaj ovih trgovinskih odnosa.
Za više informacija pročitajte na BBC