Izvještaji o rasističkim tekstualnim porukama nakon Trumpove pobjede
Izvještaji o crnim pojedincima širom Sjedinjenih Američkih Država koji su primili rasističke tekstualne poruke pozivajući se na ropstvo pojavili su se nakon pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima. Poruke su primljene u različitim saveznim državama uključujući Kaliforniju, Pennsylvaniju, New Jersey, Michigan, Sjevernu Karolinu, Virginiju i Alabamu, te dijele sličan sadržaj informirajući primatelje da su “izabrani za branje pamuka na najbližoj plantaži”. Neki tekstovi su pripisani “Trumpovim pristašama” ili su uključivali oznaku #MAGA. Ove poruke su izazvale strah i bijes, s pojedincima poput Frances Carmona u Michiganu koji izražava duboku zabrinutost za svoju nećakinju koja je primila uznemirujuću poruku implicirajući da će biti podvrgnuta pretrazi i pregledu prilikom ulaska na plantažu.
Reakcija agencija i organizacija
Agencije za provedbu zakona, poput FBI-ja, i organizacije poput NAACP-a i Southern Poverty Law Centra, osudile su ove poruke kao neprihvatljive i obećale istražiti i poduzeti mjere protiv takvih govora mržnje. FBI, zajedno s Ministarstvom pravde i drugim federalnim vlastima, aktivno istražuje ovu situaciju, dok FCC surađuje s federalnim i državnim agencijama za provođenje zakona kako bi riješio problem. Federalni tužitelji u nekoliko saveznih država također su obećali istražiti i poduzeti mjere protiv odgovornih za širenje takvih poruka.
NAACP i SPLC su oštro osudili ove poruke, naglašavajući potrebu suočavanja i borbe protiv rasizma u svim njegovim oblicima. Predsjednik NAACP-a, Derrick Johnson, istaknuo je uznemirujuću prirodu referenciranja ropstva u današnje vrijeme i naglasio važnost ne normaliziranja takvih djela. Predsjednica SPLC-a, Margaret Huang, pozvala je lidere da nedvosmisleno osude anti-crni rasizam i rade na rasnoj pravdi kako bi stvorili sigurnu i inkluzivnu demokraciju za sve pojedince.
Analiza podataka i zaključak
Podaci policije analizirani od strane Centra za proučavanje mržnje i ekstremizma na Državnom sveučilištu u San Bernardinu otkrili su da je približno petina prijavljenih zločina iz mržnje u većim gradovima SAD-a u 2022. bila usmjerena protiv crnih pojedinaca, naglašavajući trajni problem rasizma i diskriminacije u društvu. Potreba da se suočimo i borimo protiv takvih govora mržnje i djela je ključna kako bi se osigurala sigurnost i dobrobit svih pojedinaca te kako bi se održali principi jednakosti i pravde.
Za više informacija pročitajte na aljazeera