Postupak odbranja i odlaganja zaražene peradi
Postupak odbranja i odlaganja peradi zaražene ptičjom gripom izazvao je zabrinutost zdravstvenih stručnjaka. Primjeri farmi koje bacaju leševe na odlagališta i koriste metode koje izlažu radnike riziku od izlaganja virusu istaknuli su kako proces odstranjivanja može potencijalno širiti bolest.
Potreba za sustavnim korištenjem zaštitne opreme prilikom ubijanja zaraženih životinja naglašena je od strane glavnog zamenika direktora CDC-a Nirav Shah. Stručnjak za zarazne bolesti dr. Michael Osterholm upozorio je na rizik od udisanja virusa tokom postupaka odbranjivanja, naglašavajući važnost zaštite osoba uključenih u depopulacijske napore. Unatoč širenju ptičje gripe među radnicima u peradarnicama, nije bilo potvrđenih slučajeva ljudskih ili životinjskih infekcija izravno povezanih s odlaganjem zaraženih životinja.
Odlaganje i odbranjivanje zaraženih životinja
Širenje ptičje gripe na gotovo svaku saveznu državu u protekle 2,5 godine rezultiralo je devet slučajeva među radnicima u peradarnicama i farmama mleka otkako je ova pandemija počela. Odlaganje i odbranjivanje približno 95 miliona pilića, ćurki i drugih životinja od februara 2022. godine bilo je značajan napor u suzbijanju virusa. Najsmrtonosnija godina za ptičju gripu bila je 2022, ali stope odstranjivanja zaraženih ptica u 2024. već su dosegle nivoe slične onima viđenim 2023. godine.
- Metode odstranjevanja zaražene peradi
- Gušenje u gasnim komorama
- Prskanje penom za gašenje požara
- Gasenje ventilacije u kokošarnicima
Ove metode imaju za cilj brzo i efikasno eliminisati zaražene ptice s minimalnim rizikom od širenja virusa. Kompostiranje je uobičajena praksa za odstranjivanje odstranjene ptice, jer pomaže održavanju biosevernosti s ciljem smanjenja kretanja leševa koji bi mogli potencijalno širiti virus. Saradnja federalnih i saveznih zvaničnika, kao i savetnika u industriji, pomaže u određivanju najprikladnijih metoda odstranjivanja za svaku situaciju.
Unatoč zabrinutostima, celokupni genomski sekvencioniranje je pokazalo da odbačeni leševi iz određenih epidemija nisu direktno uzrokovali infekcije u obližnjem stoci. Zaključno, širenje ptičje gripe među peradarskim farmama i farmama mleka naglašava važnost pravilnih metoda odlaganja kako bi se smanjio rizik od daljeg prenosa.
Potreba za zaštitnom opremom prilikom rukovanja zaraženim životinjama, kao i pažljivo razmišljanje o praksama odstranjivanja kako bi se sprečilo širenje virusa, ključni su prioriteti u kontroli epidemija. Efikasna saradnja između vladinih agencija, stručnjaka iz industrije i farmera je od suštinskog značaja kako bi se obezbedilo sigurno i odgovorno odlaganje zaraženih ptica uz zaštitu zdravlja ljudi i životinja.
Za više informacija pročitajte na FOX News