Zagađenje zraka u Delhiju
Zagađenje zraka u indijskoj prijestolnici Delhiju dosegnulo je izuzetno visoke razine, pri čemu su razine onečišćenja dosegle 1.500, što je 15 puta više od sigurnih standarda disanja Svjetske zdravstvene organizacije. To je dovelo do toga da je grad prekriven debelim smogom, što je rezultiralo prekidom letova, zatvaranjem škola i zabranom građevinskih radova.
Situacija podsjeća na sličnu krizu u Lahoreu, Pakistanu, a stručnjaci upozoravaju da bi se situacija u Delhiju mogla pogoršati u narednim danima, što zahtijeva još drastičnije mjere. Toksična kvaliteta zraka navela je indijsku agenciju za kontrolu onečišćenja da proglasi kvalitetu zraka u Delhiju kao “izrazito lošu”, s Indeksom kvalitete zraka (AQI) veći od 450. Unatoč godišnjim mjerama kontrole onečišćenja tijekom zimskih mjeseci od listopada do siječnja, Delhi i dalje se suočava s opasnim zrakom zbog kombinacije čimbenika poput dima, prašine, niske brzine vjetra, emisija vozila i spaljivanja ostataka usjeva.
Vlada je implementirala razne restrikcije kako bi suzbila zagađenje, uključujući zabranu uporabe ugljena, drva za ogrjev i dizel generatora. Međutim, ministar zaštite okoliša Delhija nazvao je situaciju “medicinskom hitnošću” zbog nekontroliranog spaljivanja ostataka usjeva u susjednim državama i optužio vladajuću stranku da ne čini dovoljno da bi se riješio problem. U međuvremenu, stanovnici pate od respiratornih problema i pozivaju na akciju putem mirnih prosvjeda.
Ova trenutna kriza ističe izazove s kojima se suočava Delhi i potrebu za dugoročnim rješenjima za borbu protiv zagađenja zraka u regiji.
Za više informacija pročitajte na BBC