Problem regrutiranja stranih radnika u Tajvanu
Inauguracija predsjednika Williama Lai Ching-tea označava presudan trenutak za 760.000 stranih radnika u Tajvanu, posebno za jugoistočne azijske migrantice koje rade u kućanstvima i nadaju se reformama rada kako bi poboljšale svoje radne uvjete. Oni, većinom iz Indonezije, Filipina i Vijetnama, igraju ključne uloge u proizvodnji, građevini i skrbi o starijoj populaciji Tajvana. Unatoč povećanju minimalne plaće ove godine, migrantice koje rade u kućanstvima još uvijek su opterećene pretjeranim troškovima regrutiranja koji im smanjuju zaradu. Bonny Ling iz WBI zagovara pravedan tretman, tvrdeći da bi troškove regrutiranja trebali snositi poslodavci kako bi se izbjeglo iskorištavanje radnika s niskim plaćama.
Izazovi skrbnica u Tajvanu
Kako se Tajvan približava postajanju “superstarog društva” do 2025. godine, ovisnost o migrantnim radnicima, uglavnom ženama, za skrb o starijima, raste. Tri jugoistočnoazijske skrbnice u Tajvanu podijelile su svoja iskustva, osvjetljujući izazove s kojima se suočavaju. Anggi Sofiasyah Lacuba iz Indonezije podržava ukidanje regrutacijskih agenata unatoč brizgama jezičnih problema, navodeći velike naknade koje je platila unaprijed, što značajno utječe na njezin mjesečni prihod. Sandra Suril i Miean Coilan iz Filipina izražavaju slične osjećaje, nadajući se ukidanju posredničkih naknada i ograničenja trajanja ugovora kako bi im omogućili da duže rade u Tajvanu.
Ove priče skrbnica naglašavaju hitnu potrebu za strukturalnim reformama radi zaštite prava i dobrobiti migrantnih radnika u Tajvanu. Administracija predsjednika Laija mora se pozabaviti iskorištavajućim praksama regrutiranja, eliminirati nepotrebne naknade i stvoriti putove za dugoročnu zaposlenost za migrante koji neizmjerno doprinose tajvanskom društvu. Prioritetiziranjem radnih reformi i unaprjeđenjem sustava podrške migrantnim radnicima, Tajvan može održati svoje obveze prema socijalnoj pravdi i inkluzivnosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera