General Abdel Fattah al-Burhan
Vođa sudanske vojske, najavio je da vojska neće sudjelovati u planiranim pregovorima koji će se održati u Švicarskoj kako bi se okončao sukob s paravojnim Rapid Support Forces (RSF). Odluka je donesena nakon napada bespilotne letjelice na vojni svečani događaj na istoku Sudana, gdje je ubijeno barem pet osoba. Al-Burhan je izjavio da vojska neće popustiti, predati se ili pregovarati, naglašavajući svoj nedostatak straha od napada bespilotnih letjelica. Trenutni sukob između vojske i RSF rezultirao je velikim raseljavanjem i ogromnim brojem žrtava, s procjenama od najmanje 15,500 smrtnih slučajeva prema Ujedinjenim narodima.
Sukob i napadi
Napad bespilotnom letjelicom na vojnu bazu Gibeit nije preuzeo nijedna skupina, iako je RSF odbacio odgovornost i pripisao incident unutarnjim sporovima među islamistima. Unatoč Al-Burhanovom odbijanju sudjelovanja u pregovorima, vođa RSF-a Mohamed Hamdan “Hemedti” Dagalo ranije je izrazio spremnost za sudjelovanje u pregovorima, koji su trebali uključivati Sjedinjene Američke Države, Saudijsku Arabiju i druge promatrače. Sukob između Al-Burhana i Hemedtija eskalirao je u rat 2023. godine, što je dovelo do žestokih bitaka u različitim regijama Sudana.
Oboje, vojska i RSF, optuženi su za ratne zločine, uključujući ciljanje civila, granatiranje stambenih područja i ometanje humanitarne pomoći. Human Rights Watch dokumentirao je široko rasprostranjeno seksualno i rodno zasnovano nasilje u Khartoumu, ističući tešku humanitarnu krizu koja proizlazi iz sukoba. Više od 10 milijuna ljudi raseljeno je, a polovica stanovništva u Sudanu suočava se s nesigurnošću hrane zbog nasilja.
Unatoč nekoliko propalih pokušaja posredovanja i privremenih primirja, trajno rješenje sukoba još nije postignuto. Nedavni pregovori u Ženevi u kojima je sudjelovao izaslanik glavnog tajnika UN-a za Sudan ocijenjeni su kao obećavajući početni korak prema potencijalnom rješavanju sukoba između vojske i paravojnih snaga u Sudanu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera