Situacija u Bjelorusiji
Predsjednik Bjelorusije Alexander Lukašenko nedavno je pomilovao 32 politička zatvorenika osuđenih za ekstremističke zločine, označavajući šesti val pomilovanja od srpnja ove godine. Unatoč tome, kritičari tvrde da represija protiv disidenata u Bjelorusiji i dalje traje, s više od 1.000 ljudi još uvijek zatvorenih od masovnih prosvjeda iz 2020. Godine. Egzilirana oporbena vođa Sviatlana Cichanouskaja priznala je oslobađanje zatvorenika, ali je istaknula da represija i dalje traje te da se broj političkih zatvorenika povećava.
Lukašenko, koji vlada Bjelorusijom željeznim šakama od 1994. Godine, suočio se s masovnim prosvjedima nakon spornih predsjedničkih izbora 2020. godine, na kojima je bio ponovno izabran za šesti mandat usprkos optužbama za prijevaru. Regim je implementirao kontroverznu zakonodavnu regulativu kojom se kriminalizira kritika predsjednika i druge forme disidenata u nastojanju da uguše oporbu. Skupina za ljudska prava Viasna izvijestila je da iza rešetaka ostaje najmanje 1.275 političkih zatvorenika, većina osuđenih zbog vrijeđanja Lukašenka.
Aktualna situacija
Dok se Bjelorusija priprema za sljedeće predsjedničke izbore u siječnju 2025. godine, represija se eskalira, s porastom političkih administrativnih slučajeva povezanih s širenjem ekstremnog materijala. Ovo teško okruženje rezultiralo je teškim uvjetima za političke zatvorenike, koji često nemaju pristup pravnoj zaštiti i kontaktu s voljenima. Oni koji su pušteni i žive u egzilu suočavaju se s teškoćama u ponovnoj integraciji u društvo, suočavajući se s nastavkom nadzora i poteškoćama u pronalaženju zaposlenja.
Odnos između Bjelorusije i Zapada dodatno se pogoršao zbog bliskih veza Lukašenka s Moskvom i uloge Bjelorusije kao bazom za rusku invaziju Ukrajine 2022. godine. Unatoč nedavnim pomilovanjima, situacija u Bjelorusiji ostaje zabrinjavajuća, s kontinuiranim kršenjem ljudskih prava i nedostatkom slobode izražavanja.
Za više informacija pročitajte na aljazeera