Južnokorejska politička kriza
Južnokorejske vlasti su zatražile uhidbeni nalog za suspendiranog predsjednika Yoon Suk-yeola zbog proglašenja vojnog zakona, navodeći optužbe za pobunu i zloupotrebu vlasti. Yoon je ignorirao višestruke pozive za ispitivanje, što je dovelo do zahtjeva za njegovo uhićenje, prvog u povijesti Južne Koreje.
Yoonovo uvođenje vojnog zakona 3. prosinca izazvalo je veliku političku krizu, koja je rezultirala njegovim opozivom od strane Nacionalne skupštine. Yoon, bivši vrhovni tužitelj, suočava se s optužbama koje uključuju poticanje naoružanih vojnika da upadnu u Nacionalnu skupštinu tijekom perioda vojnog zakona. Unatoč tome što je branio svoje postupke kao nužne, Yoonov opoziv doveo je do krize vodstva, što je rezultiralo opozivom i privremenog predsjednika Han Duck-soo.
Ustavni sud razmatra hoće li potvrditi Yoonov opoziv i ima do šest mjeseci da donese odluku. Zahtjev Yoonovih odvjetnika za odgodu postupaka odbijen je na prvom pripremnom saslušanju suda.
Posljedice političke krize
Ongoing political turmoil in South Korea highlights the deep divisions and power struggles within the country’s leadership, with multiple impeachment processes and legal battles shaping the future of its governance.
Za više informacija pročitajte na aljazeera