Zemlje u razvoju izražavaju nezadovoljstvo
Zemlje u razvoju na COP29 izrazile su nezadovoljstvo s iznosom od 300 milijardi dolara po godini klimatskog financiranja koje će primiti do 2035., nazivajući to “mršavim iznosom” i tvrdeći da nije dovoljno za rješavanje izazova s kojima se suočavaju. Sporazum je kritiziran zbog kombinacije bespovratnih sredstava i kredita, s mnogim zemljama koje su smatrale da nije ispunio očekivanja. Unatoč pritisku da prihvate sporazum zbog straha od manje povoljnog sporazuma s Trumpovom administracijom, bilo je kritika kako od razvijenih tako i od zemalja u razvoju zbog nedostatnosti financijskog rješenja.
Izazovi za Azerbajdžan kao domaćina
Azerbajdžan, zemlja domaćin, suočila se s izazovima u vođenju 200 zemalja do postizanja sporazuma o klimatskom financiranju, s komentarima predsjednika Ilhama Aliyeva o nafti i plinu koji su izazvali sumnje u obvezu zemlje da se prebaci s fosilnih goriva. Proces COP-a opisan je kao neprilagođen polovinom sastanka, s pozivima na reforme i frustracijama zbog nedostatka napretka.
Kina kao potencijalni lider
Kina se pojavila kao potencijalni lider u borbi protiv klimatskih promjena, s transparentnijim pristupom financijskoj podršci zemljama u razvoju i spremnošću da sudjeluje u inicijativama za klimatsko financiranje dobrovoljno. Odsutnost SAD-a u vrijeme Trumpove administracije stvorila je neizvjesnost o budućnosti pregovora o klimi, potičući bogatije zemlje da se obavežu na povećanje financiranja do 2035. radi ublažavanja potencijalne štete.
Aktivizam nevladinih organizacija
Ekološke nevladine organizacije i aktivisti zauzeli su agresivniji stav na COP29, s konfrontacijskim aktivizmom i raspravama koje izazivaju tradicionalne diplomatske norme. Mogućnost da ovo postane nova norma na budućim klimatskim konferencijama ostaje da se vidi. U cjelini, tekst ističe kompleksnosti i izazove pregovora o globalnom klimatskom financiranju, evoluciju uloge ključnih igrača poput Kine te rastući utjecaj nevladinih aktera u oblikovanju politike o klimi.
Za više informacija pročitajte na BBC