Vlasti u Velikoj Britaniji pokrenule novi program za protjerivanje tražitelja azila
Vlasti u Velikoj Britaniji počele su zatvarati tražitelje azila kao dio novog programa za njihovo protjerivanje u Ruandu, s očekivanim prvim letovima već u srpnju. Ova inicijativa slijedi nakon usvajanja kontroverznog zakona kojim je Ruanda proglašena sigurnom trećom zemljom, zaobići prethodnu odluku Vrhovnog suda Ujedinjenog Kraljevstva koja je smatrala program nezakonitim iz razloga ljudskih prava. Premijer Rishi Sunak ima za cilj smanjiti priljev migranata i tražitelja azila koji ulaze u zemlju malim brodicama s kopna Europe, s planom da brzo zatvore pojedince prije početka deportacijskih letova unutar 10 do 12 tjedana.
Kritike i kontroverze oko programa protjerivanja
Britansko Ministarstvo unutarnjih poslova istaknulo je važnost ovog programa kao značajnog dostignuća, prikazujući službenike za provođenje imigracijskih zakona kako drže pojedince u lisicama na različitim lokacijama. Međutim, kritičari su osudili postupke vlade, a organizacija Freedom from Torture osudila je percipirani nedostatak humanosti u pristupu. Iako vlada namjerava deportirati 5.700 osoba s pristankom Ruande, preko 3.500 potencijalnih deportiranih osoba još nije pronađeno, što izaziva zabrinutost zbog sposobnosti timova za provedbu zakona da ih lociraju.
- Komercijalni charter letovi su organizirani, a jedna zračna luka je u pripravnosti za olakšanje deportacija.
- Vlada tvrdi da će ova politika odvratiti pojedince od opasnih putovanja preko Engleskog kanala, ali se očekuju pravni izazovi od strane grupa za ljudska prava i sindikata koji se protive programu u svjetlu odluke Vrhovnog suda.
Natasha Tsangarides iz organizacije Freedom from Torture istaknula je strah i zabrinutost među pojedincima koje bi moglo navesti da odu u podzemlje i prekinu kontakte sa svojim sustavima podrške.
Kritike vlasti u Ruandi i pravne složenosti problema
Iako se Ruanda hvali svojom stabilnošću i modernom infrastrukturom, kritičari optužuju predsjednika Paula Kagamea za vladanje s ograničenjima na slobodu govora i suprotstavljanja. Napetosti oko britanske deportacijske šeme ističu etičke i pravne složenosti u rukovanju tražiteljima azila i migrantima, s implikacijama za ljudska prava i međunarodne odnose.
Za više informacija pročitajte na aljazeera