Studija o utjecaju njemačkog državljanstva djece na podršku majki
Studija koju je provelo Bundesinstitut für Bevölkerungsforschung (BIB) otkriva da majke s imigracijskim podrijetlom, čija su djeca imala njemačko državljanstvo od rođenja, pružaju intenzivniju podršku u obrazovnim pitanjima u usporedbi s majkama čija djeca nemaju njemačko državljanstvo. Studija, koju je vodila populaciona ekonomistica Katharina Spieß, fokusira se na utjecaj reforme nacionalnog zakona iz 1999. godine, kojom su djeca mogla steknuti njemačko državljanstvo od rođenja pod određenim uvjetima. Istraživači zaključuju da rani pristup njemačkom državljanstvu za djecu može povećati podršku uslugama.
Dugoročni učinak obrazovne podrške majki na akademska postignuća njihove djece istaknut je, pokazujući da je vjerojatnost da dijete s roditeljima imigrantima postigne Abitur (srednjoškolsku diplomu) šest postotnih bodova veća u usporedbi s prije reforme. Preko četvrtine majki u Njemačkoj su imigrantice, čineći ih značajnim dijelom populacije i društva. Njihov udio među svim majkama s maloljetnom djecom porastao je s 23% na 29% u proteklom desetljeću.
Financiranje studije i potreba za podrškom
Studiju je financijski podržala Stiftung Ravensburger Verlag, a njezini zaključci naglašavaju potrebu jačanja podrške majkama s imigracijskim podrijetlom. Uloga ovih majki u obrazovnoj podršci ključna je, kao i njihova integracija na tržište rada. Ovo istraživanje ističe važnost pružanja resursa i pomoći radi podrške obrazovanju i uspjehu djece s roditeljima imigrantima, što na kraju koristi kako pojedincima tako i društvu u cjelini.
Za više informacija pročitajte na spiegel