Nedavni 12-dnevni sastanak COP16 UNCCD-a u Rijadu
Nedavni 12-dnevni sastanak stranaka Konvencije Ujedinjenih naroda o suzbijanju dezertifikacije (UNCCD), poznat kao COP16, završen je u Rijadu bez postizanja dogovora o odgovoru na sušu. Razgovori su imali za cilj stvaranje globalnih mandata o klimatskim promjenama, fokusirajući se na financiranje sustava ranih upozorenja i izgradnju otporne infrastrukture u siromašnijim zemljama, posebno u Africi. Izvršni tajnik UNCCD-a spomenuo je da je potrebno više vremena kako bi postigli suglasnost o najboljem koraku naprijed. Delegati na COP16, sastavljeni od 196 zemalja i Europske unije, postigli su značajan napredak u postavljanju temelja za budući globalni režim suše koji će biti završen na COP17 u Mongoliji 2026. godine.
Suše i napor za globalnim rješenjem
Suše, pripisane ljudskom uništavanju okoliša, godišnje svijetu uzrokuju više od 300 milijardi dolara i procjenjuje se da će do 2050. godine utjecati na 75 posto svjetske populacije. Afričke zemlje na sastancima su se nadale obvezujućem protokolu o suši kako bi osigurale jače planove pripreme i reakcije, kolektivno pokazujući jedinstvo oko tog problema. Međutim, razvijene zemlje gurale su za neobvezujući okvir, što su afričke nacije i domorodačke skupine smatrale nedovoljnim, zagovarajući obvezujući protokol.
- Afričke zemlje traže obvezujući protokol o suši
- Razvijene zemlje zagovaraju neobvezujući okvir
Saudijska Arabija, domaćin COP16 i zemlja koja je veliki proizvođač nafte, ranije je bila kritizirana zbog usporavanja napretka u suzbijanju emisija iz fosilnih goriva. Na nedavnim razgovorima, saudijski ministar za okoliš Abdulrahman al-Fadley istaknuo je inicijative kraljevine za suočavanje s dezertifikacijom i predanost međunarodnoj suradnji u borbi protiv dezertifikacije, degradacije zemljišta i suše. Prije sastanaka, UNCCD je istaknuo potrebu za obnavljanjem 1.5 milijardi hektara zemljišta do kraja desetljeća, što zahtijeva najmanje 2.6 bilijuna dolara globalnih investicija.
Zaključak COP16 s naglaskom na globalnom pristupu
U zaključku, COP16 je istaknuo kritičnu potrebu za sveobuhvatnim globalnim pristupom suočavanju s sušom i dezertifikacijom, s razvijenim i nerazvijenim zemljama koje se suočavaju s izazovima u postizanju dogovora o obvezujućem protokolu. Rasprave su naglasile hitnost djelovanja u borbi protiv štetnih učinaka suše na okoliš i ljudske populacije, posebno u ranjivim regijama poput Afrike.
Za više informacija pročitajte na aljazeera