Predsjednik Erdogan Turske i situacija na Cipru
Predsjednik Erdogan Turske je izjavio tijekom posjeta sjevernom Cipru da smatra da federalno rješenje za otok više nije izvedivo, dovodeći u pitanje vrijednost nastavka pregovora pod vodstvom Ujedinjenih naroda. Sjevernom Cipru, koju priznaje samo Turska, teži međunarodnoj priznanju, a Erdogan je prisustvovao vojnoj paradi povodom godišnjice turske ofenzive iz 1974. Otok je i dalje podijeljen između grčkih i turskih Ciprana, a posljednji krugovi mirovnih pregovora propali su 2017.
Dok je Erdogan naglasio spremnost Turske za pregovore o trajnom rješenju na Cipru, predsjednik Cyprusa Christodoulides inzistirao je na ponovnom ujedinjenju kao jedinom putem naprijed. Christodoulides je kritizirao Tursku zbog kršenja ljudskih prava i međunarodnog prava, pozivajući na nastavak dijaloga u čast onih koji su žrtvovali svoje živote za Republiku Cipar. Grčki premijer Mitsotakis također je trebao sudjelovati na događajima u Nikoziji.
Povijest Cipra i trenutna situacija
Povijest Cipra uključuje stjecanje neovisnosti od Britanije 1960. godine, nakon čega je došlo do raspada zajedničke uprave između grčkih i turskih Ciprana što je rezultiralo nasiljem i prisustvom UN-ovih snaga za održavanje mira. 1974. godine, Turska je zauzela značajan dio otoka i protjerala desetke tisuća grčkih Ciprana. UN-ov plan za ponovno ujedinjenje odbijen je od strane grčkih Ciprana na jugu 2004.
Tekst ističe stalne napetosti i različite perspektive o budućnosti Cipra, s Erdoganom koji zagovara novi pristup pregovorima dok Christodoulides zagovara ponovno ujedinjenje. Kompleksna povijest otoka, uz sudjelovanje različitih međunarodnih aktera, naglašava izazov pronalaženja rješenja koje zadovoljava sve uključene strane.
Za više informacija pročitajte na aljazeera