Osude opozicije u Tunisu
Osobe opozicije u Tunis su osuđene na dugotrajne zatvorske kazne zbog optužbi za nacionalnu sigurnost, pri čemu je 40 ljudi, uključujući visoke političare, dobilo presude u rasponu od 13 do 66 godina.
Suđenje i optužbe
Kritičari tvrde da su optužbe politički motivirane te odražavaju autoritarnu vlast predsjednika Kaisa Saieda. Optuženici su proglašeni krivima za zavjeru protiv državne sigurnosti, pripadnost terorističkoj skupini te suradnju s stranim silama kako bi se podrivala vlast Saieda. Suđenje, poznato kao “slučaj zavjere”, traje već oko dvije godine, pri čemu su neki optuženici osuđeni u odsutnosti.
Human Rights Watch i branitelji su kritizirali suđenje, nazivajući ga “farsom” i osuđujući pristrane postupke pravosuđa. Saieda se optužuje da koristi pravosudni sustav kako bi ciljao političke protivnike i disidente, pri čemu oporbeni lideri tvrde da su optužbe protiv njih izmišljene kako bi se gušila opozicija i konsolidirala njegova vlast.
Neki istaknuti oporbeni lideri, poput Racheda Ghannouchija, već su zatvoreni pod raznim optužbama, što dodatno produbljuje zabrinutost zbog gušenja opozicijskih glasova u Tunis.
Pozadina i međunarodna reakcija
Saied, koji je opovrgnuo optužbe da je diktator, došao je na vlast raspuštanjem parlamenta i smjenom premijera 2021. Optuženici, uključujući bivše obavještajne službenike, medijske osobnosti i članove oporbe, optuženi su za pokušaj destabilizacije zemlje i rušenja vlade. Situacija je izazvala međunarodnu zabrinutost i pozive za okončanje političkog proganjanja u Tunisu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera