Tunel Fehmarnbelt – budućnost putovanja u Skandinaviji
Tunel Fehmarnbelt, trenutno u izgradnji ispod Baltičkog mora između Danske i Njemačke, postavljen je revolucionirati putovanja u Skandinaviji smanjenjem vremena putovanja i poboljšanjem veza s ostatkom Europe. Dug 18 km, bit će najdulji predpobravljeni cestovni i željeznički tunel na svijetu, remek-djelo inženjerskog postignuća koje uključuje izgradnju segmenata na morskom dnu i spajanje kao Lego kocke. Masivno gradilište na otoku Lolland u Danskoj smješteno je tvornica koja proizvodi sekcije tunela nazvane “elementi”, svaki s ojačanim čelikom i betonom.
S proračunom od 7,4 milijarde eura, uglavnom financiran od strane Danske uz podršku Europske komisije, projekt ima za cilj poboljšati prometne veze diljem Europe dok istovremeno smanjuje ovisnost o zračnom prometu. Kada bude završen, tunel će skratiti putovanje između Danske i Njemačke na samo 10 minuta autom ili sedam minuta vlakom, značajno smanjujući vrijeme putovanja između Kopenhagena i Hamburga i pružajući ekološki prihvatljiviji način prijevoza za putnike i teret.
Tunel se sastoji od pet paralelnih cijevi unutar svakog elementa, uključujući željezničke pruge, ceste i održavajuće hodnike. Proces konstrukcije uključuje precizno uranjanje teških elemenata u trenč na morskom dnu, pažljiva operacija vođena podvodnim kamerama i GPS tehnologijom. Zbog mekog podloge od gline i krede u regiji, odabran je potopljeni tunel umjesto mosta, koji bi predstavljao sigurnosne i logističke izazove.
Efekti tunela Fehmarnbelt na okoliš i gospodarstvo
Unatoč protivljenju trajektnih operatora i ekoloških grupa zabrinutih za utjecaj na lokalni morski život, izgradnja tunela konačno je odobrena 2020. godine nakon što su pravni izazovi odbačeni. Projekt uključuje inicijative za minimiziranje ekološkog utjecaja, poput stvaranja močvarnog prirodnog područja na popločanom zemljištu. Kada postane operativan 2029. godine, tunel bi trebao primiti više od 100 vlakova i 12.000 automobila svakodnevno, s cestarinama namijenjenim za otplatu kredita za izgradnju u razdoblju od otprilike četiri desetljeća.
Tunel Fehmarnbelt ne samo da obećava transformirati prijevoz u Skandinaviji već također cilja potaknuti gospodarski rast, stvaranje radnih mjesta i potaknuti turizam u regiji. Za lokalno stanovništvo, projekt predstavlja dugo očekivanu priliku za razvoj i prosperitet, označavajući značajan događaj u infrastrukturi i povezanosti regije.
Za više informacija pročitajte na BBC