Sjedinjene Američke Države dovode izbjeglice u Guantanamo Bay
Sjedinjene Američke Države počele su dovoditi izbjeglice u kontroverzni zatvorski kamp Guantanamo Bay na Kubi, koji je ranije korišten za mučenje osumnjičenika za terorizam. Američko Ministarstvo obrane je nazvalo izbjeglice navodno visoko opasnim migrantima koji će ostati tamo dok ne budu mogli biti prebačeni u njihove matične zemlje ili “neku drugu prikladnu destinaciju.” Izbjeglice, opisane od strane glasnogovornice Bijele kuće Karoline Leavitt kao članovi transnacionalne bande Tren de Aragua, bile su prvi koji su stigli u utorak.
Reakcije na akcije nove administracije
Guantanmo Bay je osnovan nakon napada 11. rujna kao dio “rata protiv terora,” s gotovo 800 zatvorenika na vrhuncu. Američke vlasti su optužene za nehumano postupanje prema zatvorenicima, mnogi od kojih su bili zadržani bez optužbi i pravne zaštite. Predsjednik Donald Trump je naložio Ministarstvima obrane i unutarnje sigurnosti da pripreme kamp za 30.000 migranata, posebno kriminalne ilegalne imigrante, prema njemu. Navodno, trenutno priopćenje Ministarstva obrane označava početak ove mjere.
Akcije nove administracije naišle su na snažne kritike, pri čemu je stručnjakinja za migracije Amnesty International Amy Fischer osudila to kao “izuzetno okrutni i skupi korak.” Istaknula je da će zatvorenici biti izolirani od odvjetnika, obitelji i sustava podrške, bačeni u crnu rupu, te je pozvala na trajno zatvaranje zatvorskog kampa Guantanamo. Trenutno, 15 pojedinaca ostaje u Guantanamo zbog militantnih aktivnosti ili zločina povezanih s terorizmom, ali se očekuje da će migranti biti smješteni u drugi dio kampa.
Predsjednik Trump je obećao strožu imigracijsku politiku tijekom svoje kampanje i odmah ju je počeo provoditi nakon preuzimanja dužnosti. Osim prenamjene Guantanama, vojni transportni avion iz SAD-a je deportirao skupinu migranata u Indiju, sastavljenu od 104 indijska građanina, kako izvještavaju indijski mediji.
Za više informacija pročitajte na spiegel