Ljeto je sezona za mnoga trčanja, ali vrućina može predstavljati ozbiljnu prijetnju sudionicima
Doktor Hampus Lüning ističe simptome na koje treba obratiti pažnju i savjetuje o odgovarajućim akcijama koje treba poduzeti kada se pojave. Iznenada, preporučuje da se ne zaustavljate ili ležete, već umjesto toga predlaže oprezno nastaviti hodati. Lüning je specijalist za hitnu medicinu i provodi istraživanja o ozljedama tijekom dugotrajnih trka, posebice u vezi s vremenskim uvjetima.
Identificira posebnu skupinu s većim rizikom od ozbiljnih kolapsa tijekom utrka
Osobe posvećene trčanju koje neumorno guraju sebe prema vremenskim ciljevima bez slušanja svojih tijela predstavljaju veću opasnost. Prosječna dob tih osoba je oko trideset godina, a i muškarci i žene su jednako pogođeni. Česti znakovi uključuju gubitak svijesti, zbunjenost, bol, povraćanje i značajan utjecaj na opće blagostanje. Lüning napominje da, općenito, oni koji dožive ovu vrstu kolapsa obično dobro oporave.
Međutim, postoji još jedna vrsta kolapsa, udar topline, koji predstavlja veću opasnost i zahtijeva hitnu medicinsku pažnju uključujući mjere hlađenja. Simptomi udara topline, poput kolapsiranja i gubitka svijesti, slični su onima manje ozbiljnih kolapsa, što ih čini izazovnim za razlikovanje za medicinsko osoblje na utrci.
Kako bi se spriječili kolapsi, preporučuju se različite metode hlađenja, ali Lüning napominje da postoji ograničena evidencija o njihovoj učinkovitosti za trkače.
Spominje da su tijekom prethodnih Olimpijskih igara u Japanu, gdje je ekstremna vrućina bila zabrinutost, testirane strategije poput konzumiranja hladnih pića, nošenja hlađenih prsluka i korištenja lepeza-vesti, ali njihova učinkovitost ostaje neizvjesna. Lüning naglašava važnost prilagodbe napora za rekreativne trkače kako bi se izbjegli ozbiljni kolapsi zbog pregrijavanja i naglašava potrebu za adekvatnom prilagodbom uvjetima.
Za više informacija pročitajte na svt