Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila hitnu situaciju
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je javnozdravstvenu hitnost od međunarodnog značaja (PHEIC) zbog novog soja bolesti mpox u Africi, s prijavljenim slučajevima u 13 afričkih zemalja. Ovo je drugi put u posljednje dvije godine da je SZO uputila upozorenje za mpox. Epidemija, koja je započela u Demokratskoj Republici Kongo (DRK), proširila se na susjedne zemlje. Novi soj, klan Ib, čini se da se lakše prenosi od originalnog soja, klana I. Epidemija je rezultirala s više od 17.000 sumnjivih slučajeva i 517 smrti u Africi ove godine, značajnim porastom u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
Odgovor na epidemiju
U odgovoru na epidemiju, SZO koordinira globalni odgovor kako bi spriječila prijenos, liječila zaražene osobe i spasila živote. Proglašenje PHEIC-a može ubrzati istraživanje, financiranje i međunarodne javnozdravstvene mjere kako bi se suzbila bolest, pokrenuvši hitne mjere prema Međunarodnim zdravstvenim propisima. Crveni križ također povećava mjere pripravnosti diljem Afrike, posebno u istočnoj DRK, kako bi suzbili širenje virusa.
- Planira se pružiti dva milijuna doza cjepiva do kraja godine.
- Planira se pružiti deset milijuna doza cjepiva do kraja 2025. godine.
Virus mpox, koji može biti smrtonosan u rijetkim slučajevima, uzrokuje simptome slične gripi i gnojne lezije na tijelu. Virus se može širiti bliskim kontaktom među ljudima. Prošle epidemije virusa, poput klana IIb 2022., povezane su s seksualnim kontaktom među muškarcima koji imaju seks s muškarcima. SZO je ranije proglasila javnozdravstvenu hitnost za ovaj soj, koji je rezultirao s 140 smrti od 90.000 slučajeva.
Sveukupno, trenutna epidemija virusa mpox u Africi predstavlja značajan javnozdravstveni problem, potičući međunarodnu suradnju i napore kako bi se suzbilo širenje bolesti i spasili životi.
Za više informacija pročitajte na aljazeera