Trenutni trgovinski rat između SAD-a i Kine
Trenutni trgovinski rat između Sjedinjenih Država i Kine eskalirao je s predsjednikom Joeom Bidenom koji je najavio povećanje carina na razne kineske proizvode u vrijednosti od 18 milijardi dolara, s velikim dijelom namijenjenim litij-ionskim baterijama. Stručnjaci sugeriraju da bi ove tarife, iako imaju ograničen utjecaj na cijene potrošačkih dobara i gospodarski rast, mogle politički koristiti Bidenu dok se bori za drugi mandat na predstojećim predsjedničkim izborima. Studija Nacionalnog ureda za ekonomska istraživanja ukazuje da tarife mogu donijeti političke dobitke, čak i ako ne rezultiraju značajnim stvaranjem radnih mjesta. Prošle tarife koje je nametnuo bivši predsjednik Donald Trump doveli su stanovnike regija koje su teško pogođene uvoznim tarifama da se prebace na glasanje za Republikance.
Biden je, u nastojanju da zaštiti američke industrije poput čelika i električnih vozila (EV), implementirao nove trgovinske propise, uključujući utrostručavanje tarifa na kineski čelik i ograničavanje izravnih uvoza kineskih EV-ova. Pokušavajući zaštiti američku autoindustriju koncentriranu u saveznim državama poput Michigana, Biden cilja na stjecanje podrške birača u ključnim borbena državama. Međutim, učinkovitost ovih novih tarifa na nadolazećim izborima ostaje neizvjesna.
Trgovinski jaz između SAD-a i Kine dugo je bio osjetljiva tema u Washingtonu, s zabrinutostima zbog gubitka radnih mjesta i ulaska kineske tehnologije na sjevernoameričko tržište. Unatoč kineskome obećanju osvete, stručnjaci vjeruju da će vjerojatno biti simbolična s obzirom na ciljanu prirodu američkih tarifa. U središtu žestoke utrke za Bijelu kuću i s intenziviranjem natjecanja za biti najveća svjetska ekonomija, trgovinski odnos SAD-a i Kine ostaje sporno pitanje s značajnim političkim posljedicama.
Za više informacija pročitajte na aljazeera