Prosvjedi u Beogradu
Deseci tisuća Srba okupili su se u Beogradu kako bi prosvjedovali protiv predsjednika Aleksandra Vučića i njegove vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) nakon kolapsa krova na željezničkoj stanici u kojem je poginulo 15 osoba. Prosvjed, organiziran od strane studenata i farmerskih sindikata, održan je na Trgu Slavija i uključivao je trenutak šutnje za žrtve. Tužitelji su uhitili 13 osoba u vezi s incidentom, izazivajući sumnje u integritet istrage. Prosvjednici optužuju vladu za korupciju i nepotizam, zahtijevajući ostavku Vučića i gradonačelnika Novog Sada te da odgovorni budu procesuirani.
Suživot prosvjeda i političke situacije
Prosvjedi traju, s zahtjevima da se zaustave pravni postupci protiv prosvjednika te da se optuže oni koji su napali prosvjednike. Popularni glumci pridružili su se prosvjedima, naglašavajući potrebu za slobodom i pravdom. Manji prosvjedi održani su i u drugim gradovima, a vlasti su pokušale smiriti tenzije obećavajući subvencije za mlade. Unatoč tome, prosvjedi i dalje traju jer studenti osjećaju da njihovi zahtjevi nisu u potpunosti riješeni.
- Vučić je otvorio novi dio autoceste usred prosvjeda, odbivši pozive oporbe za prijelaznu vladu te optužujući svoje protivnike za manipuliranje studentima kako bi došli na vlast.
- Nezadovoljstvo s Vučićevim vođenjem proizlazi iz zabrinutosti za demokratske slobode i njegovu predanost integraciji u EU.
- Prosvjedi odražavaju širu nezadovoljstvo s trenutnom vladom, jer građani zahtijevaju odgovornost i transparentnost u vođenju Srbije.
Za više informacija pročitajte na aljazeera