Oplakivanje pape Franje
Tisuće ožalošćenih okupile su se u Rimu kako bi odale počast na grobu pape Franje, dan nakon njegovog pogreba. Grob je otvoren za javnost drugog dana službenog ožalošćenja, s konklavom koja se očekuje da će izabrati njegova nasljednika između 5. i 10. svibnja. Posjetitelji su potaknuti da se kreću izvan Bazilike Svete Marije kako bi dopustili drugima da se oproste. Poglavar, koji je preminuo u 88. godini, pokopan je u skromnom bijelom mramornom grobu blizu ikone Gospe koju je duboko poštivao. Ožalošćeni su izrazili svoje divljenje Franji, pri čemu je jedan rekao da je bio inspiracija i vodič. Pohvaljena je jednostavnost mjesta, odražavajući papanovu vlastitu poniznu narav.
Ispraćaj pape Franje
Raskidajući sa tradicijom, Franjo je odlučio biti pokopan izvan Vatikana, odabirom multikulturalnog područja u Rimu kao svoje konačno počivalište. Kardinal Pietro Parolin, potencijalni kandidat za papinstvo, predvodio je misu na Trgu svetog Petra, odajući počast Franji i priznavajući tugu i žalost zbog njegovog odlaska. Ožalošćeni iz cijelog svijeta, uključujući Indiju, izrazili su nevjeru i tugu zbog Franjine smrti, napominjući da su pape poput njega rijetke.
Kardinali koji se okupljaju u Rimu odredit će budući smjer Rimokatoličke crkve, sa raspravama tijekom cijelog tjedna. Tekst ističe dubok utjecaj pape Franje na ljude širom svijeta, pri čemu su njegova poniznost, inspiracija i vođstvo ostavili trajan dojam. Njegov odabir da bude pokopan van Vatikana simbolizira njegovu povezanost s ljudima i njegovu želju za inkluzivnosti. Ožalošćeno razdoblje i pripreme za odabir nasljednika ističu važnost Franjina nasljeđa i put koji će Rimokatolička crkva slijediti nakon njegova odlaska.
Za više informacija pročitajte na aljazeera