TikTok i zabrana u SAD-u
TikTok, kojeg posjeduje kineska tvrtka ByteDance, suočavao se s zabranom u SAD-u, koju je prvotno odgodio predsjednik Donald Trump do 5. travnja. Aplikacija, koju koristi više od 170 milijuna američkih korisnika, privremeno je nestala prošlog mjeseca kako se približavao rok za zabranu. Trump je potpisao izvršnu naredbu kojom je TikToku dodijeljen 75-dnevni produžetak kako bi se uskladio s zakonom koji zahtijeva njegovu prodaju neutralnoj stranci kako bi se izbjegla zabrana. Apple i Google sada su ponovno omogućili dostupnost TikToka u svojim američkim trgovinama aplikacijama, nakon što su dobili jamstva od administracije Trumpa da neće biti odgovorni za dopuštanje preuzimanja.
Zabrana TikToka i političke pozadine
Zabrana je prošla uz bipartisanu podršku u Kongresu i potpisana je zakonom od strane bivšeg predsjednika Joea Bidena, koji je tvrdio da bi TikTok mogao biti korišten od strane Kine za špijunažu i političku manipulaciju. Unatoč optužbama, Kina i TikTok su demantirali bilo kakve nepravilnosti, a Peking je odbio pozive za prodaju TikTokovih američkih operacija. Zakon koji zabranjuje aplikaciju konačno je potvrđen od strane Vrhovnog suda, pri čemu su i demokrati i republikanci podržali isti.
Trump, koji je prvotno podržavao zabranu aplikacije tijekom svog prvog mandata, činilo se da je promijenio mišljenje tijekom predsjedničke utrke, izražavajući simpatije prema aplikaciji i čak sastajući se s izvršnim direktorom TikToka nakon izbora. Predložio je pronalaženje kompromisa s kineskom kompanijom, poput zajedničkog vlasništva ili prodaje prominentnim osobama poput Larryja Ellisona iz Oraclea ili Elona Muska.
Različita druga imena, uključujući milijardera Franka McCourta, kanadskog poslovnog čovjeka Kevina O’Learyja i YouTube zvijezdu MrBeast, također su povezana s potencijalnom kupnjom TikToka. Saga oko zabrane aplikacije i potencijalne prodaje ističe složenost reguliranja platformi društvenih medija s inozemnim vlasništvom i geopolitičke napetosti između SAD-a i Kine. Konačna sudbina TikToka u SAD-u ostaje nesigurna, dok pregovori i rasprave o njegovom vlasništvu i radu traju.
Za više informacija pročitajte na BBC