Potencijal korištenja biougljika za pretvaranje zagađene zemlje u obradivo tlo
Znanstvenici sa Sveučilišta Chalmers otkrili su da dodavanje biougljika u zemlju zagađenu insekticidom DDT smanjuje dostupnost toksina za pola, što poboljšava kvalitetu tla i cjelokupni ekosistem. Ovaj metod potencijalno može tretirati zagađenu zemlju na licu mjesta bez potrebe za uklanjanjem ili odlaganjem.
Potrebno je više istraživanja kako bi se razumjelo kako se biougljik ponaša u tlu dugoročno, ali početna otkrića sugeriraju da njegovi učinci mogu trajati desetljećima ili čak stoljećima.
Utjecaj biougljika na okoliš
Unatoč nekim nedostacima, poput tendencije biougljika da privlači dušik potreban biljkama, istraživači sugeriraju da sadnja dušikom fiksirajućih usjeva uz biougljik može ublažiti ovaj problem. Dodatno, biougljik može djelovati kao spremište ugljik-dioksida, pohranjujući ga u tlu kako bi ublažio globalno zagrijavanje.
Međutim, kako bi biougljik imao značajan utjecaj na klimatske promjene, cijeli njegov životni ciklus mora biti razmotren, uključujući dobivanje iz otpadnih proizvoda radi minimiziranja emisija ugljika i smanjenje transporta.
U zaključku, biougljik pokazuje obećanje u poboljšanju zdravlja tla i borbi protiv klimatskih promjena repurpoziranjem zagađene zemlje i vezivanjem ugljik-dioksida. Daljnja istraživanja i pažljivo planiranje su potrebni kako bi se potpuno ostvario potencijal biougljika kao održivog rješenja za poljoprivredu i zaštitu okoliša.
Za više informacija pročitajte na svt