Tajvanski tjesnac i vojna aktivnost
Taivan je detektirao 24 kineska vojna zrakoplova blizu otoka dok je kanadski ratni brod prolazio kroz Tajvanski tjesnac, što je potaknulo Kinu da provede “zajedničke patrole spremnosti za borbu” s vojnim plovilima oko Tajvana. Kanadski fregat HMCS Ottawa bio je prvi kanadski ratni brod koji je prošao kroz tjesnac ove godine, nakon prolaska dva američka broda. SAD i njegovi saveznici često prolaze kroz Tajvanski tjesnac kako bi naglasili njegov status kao međunarodnog plovnog put, što ljuti Kinu. Kina je kritizirala nedavni prolazak SAD-a kao slanje “pogrešnog signala” i povećanje sigurnosnih rizika.
Američka podrška Tajvanu
Unatoč tome što nema formalne diplomatske veze s Tajvanom, SAD je njegov najjači međunarodni saveznik i pruža vojnu pomoć. Administracija predsjednika Trumpa izrazila je snažnu podršku Tajvanu, iako je izrazila kritike na račun Tajvanove dominacije u proizvodnji poluvodiča. Tajvan odbacuje Pekingove tvrdnje o suverenitetu i zagovara pravo svojih ljudi da odrede svoju budućnost. Tajvan se smatra neovisnom zemljom, nazvanom Republika Kina, dok Peking smatra Tajvan jezgrinim interesom.
- Državni tajnik SAD-a uklonio je izjavu s svoje web stranice koja izražava nedostatak podrške za neovisnost Tajvana, dodajući reference na suradnju Tajvana u tehnološkim projektima i izražavajući podršku njegovom članstvu u međunarodnim organizacijama.
- Ministar vanjskih poslova Tajvana pozdravio je ove promjene, ukazujući na pozitivan stav prema američko-tajvanskim odnosima. Promijenjeni jezik o neovisnosti Tajvana također je prethodno uklonjen 2022. godine prije nego što je kasnije ponovno postavljen.
Za više informacija pročitajte na aljazeera